Güncel Haberler

Tedbirler işe yaradı, İzmir’de vaka sayısı yüzde 35 düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay, Adana, Samsun, İzmir valileri, il sağlık müdürleri ve halk sağlığı yöneticileri ile internet üzerinden görüşerek 4 ilde salgının son durumunu değerlendirdiklerini açıkladı. İzmir’de son haftalarda yaşanan vaka artışı, alınan tedbirler ve kısıtlamalar sayesinde azaldı. Bakan Koca, geçtiğimiz hafta İzmir’de günlük vaka sayısında yüzde 35’lik bir azalma olduğunu açıkladı. Eşin paylaştığı rakamlara göre hastanede doluluk oranı yüzde 58, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 78 oldu.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı öncesinde Konak Meydanı’nda vakit geçiren İzmirliler, kısıtlamaların işe yaradığını söyledi. Vaka sayısında gözle görülür bir azalma olduğunu düşünen Ali Kurtaral, “Kamu olarak tedbirlerimizi alıp kurallara uyarsak daha da azalacağına eminim. Umarım salgından bir an önce kurtuluruz. Kısıtlamalar işe yaradı, gözle görülür bir düşüş olacaktı. Olumlu bir karar. “Türk halkı olarak vicdanımıza el koymalı ve elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

‘VATANDAŞIMIZI SEVERSEK KENDİMİZİ KORUYACAĞIZ’

Konak Meydanı’nda güvercinleri besleyen Emirhan Kurtboğan, “Vatandaşların kendilerinin aldığı tedbirlerle rakamlar azaldı. Hastanelerde doluluk devam ediyor. Mücadeleye devam etmek gerekiyor. Ülke zor günler yaşıyor. Vatandaş olarak görevimiz tedbir almaktır. 2 aydır evden çıkmadım. Bugün nefes almak için ayrıldım. “Memleketimizi seversek, devletten beklemek yerine kendimizi koruyacağız.”

‘BELİRLEME ÇALIŞMALARI’

Vatandaşların kendi önlemlerini alması gerektiğini söyleyen Rukiye Dalkılıç, hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle vaka sayısını azaltmış olabilir. Halkımız kendini düşünerek önlem alsaydı sorun olmazdı. Ama herkes yapmıyor. Kendimiz önlem almalıyız. Kalabalığın içinde ayakta durmuyorum, bir köşede tek başıma oturdum, bir şeyler atıştırdım. Eldiven giyiyorum “Kalabalığa girmiyorum, mesafe yok.”

Hafta sonu kısıtlamalarının vaka sayısını etkilediğini söyleyen Şakir Koçanlı, “Tedbirli olacağız. Kalabalık olan yere gitmiyorum. Elimizden geldiğince korunacağız. Ancak bu şekilde virüsü yenebiliriz. Yeni yılda azalacağını düşünüyorum. Biz bekliyoruz ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu