Güncel Haberler

TBMM’de ‘faşist genel başkan’ gerilimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM’de bakanlığın bütçe görüşmelerine katıldı. Bakan Varank konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğretmenlerle ilgili sözlerini eleştirdi. Grup toplantısında Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlatan Varank’ın “faşist genel başkan” ifadesi gerginliğe neden oldu. CHP’li milletvekilleri Varank’ın konuşmasının sonuna kadar satırlara vurarak protesto etti. HDP’li vekiller CHP’ye eşlik etti. Varank protestolar arasında konuşmasına devam etti.

“DÜNYA, YAKIN TARİHİNDE EŞSİZ OLMAYAN KÜRESEL KRİZ DÖNEMİNE GEÇİYOR”

Bakan Varank konuşmasında pandemi sürecine dikkat çekerek, “Salgın; İnsan sağlığı üzerindeki etkilerinin yanı sıra üretim ve tüketim kanallarının çöktüğü ülkelerin ekonomik dengelerini alt üst etti. Uluslararası organizasyonlar; Küresel büyüme, ticaret ve doğrudan yatırımlarda son 60 yılın en ciddi daralmasını bekliyor. Başta turizm olmak üzere hizmetler sektörünün durumu tüm dünyada belirgindir. Olağanüstü dönemlerden geçtiğimizi vurguluyorum. Peki, hiç umut ışığı yok mu? Elbette var. “Aşılama ve tedavideki her başarılı adım, çok hızlı bir küresel iyileşme sağlayacaktır” dedi.

parlamentoda 'faşist başkan' gerginliği

“BU DÖNEMİ SEKTÖRÜMÜZ SAYESİNDE BAŞARIYLA YÖNETTİK”

Üçüncü çeyrekte normalleşme adımlarının da etkisiyle yüzde 6,7’lik büyümeye dikkat çeken Bakan Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu performansın sevindirici yanı yatırımlardaki yüzde 22,5’lik artış. Makine ve teçhizatta yüzde 23,5’lik bir büyüme görüyoruz. İnşaat yatırımlarında; Yüzde 14,7 artış var. Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler üçüncü çeyreğe göre hafif bir yavaşlamaya işaret etse de yatırım cephesinin yavaşlamadığını görüyoruz. Sanayi bölgelerinde 851 yeni fabrika üretime başladı. 13.546 imalat sanayi tesisi sanayi siciline kayıtlı ve üretime başlamıştır. Bugün itibarıyla sanayi bölgelerinde 4.69 tesisin inşaatı devam etmektedir. Burada konuşan muhalefet milletvekillerinin ısrarla görmek istemedikleri, görseler bile kabul etmedikleri gerçek resim budur. Son 2 yılda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın ilk ve tek endüstriyel enzim fabrikası, Avrupa’nın tek çatı altında entegre en büyük ve akıllı kompresör fabrikası, Türkiye’nin ilk alüminyum hibrit motor fabrikası, Türkiye’nin en büyük aydınlatma fabrikası, dünyanın üçüncü büyük fıstığını kendim açtım işleme tesisi. Bunların yanı sıra, ülkemizin ilk tıbbi beslenme fabrikası, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal fabrikası, Türkiye’nin ilk çinko izabe tesisinin temellerini bizzat atmıştır. “

“BU YIL İMALAT SANAYİ ALT SEKTÖRLERİNDE ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZALANDIK”

Makine sektöründe 1,7 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinde Ekim rekorunu kırdıklarını kaydeden Bakan Varank, “Çelik sektörümüz yılın ilk 10 ayında Avrupa’da birinci, yedinci sıraya yükseldi. Almanya’yı geride bırakarak dünyada. Ülkemizde bugüne kadar üretilemeyen sıvı paslanmaz çelik ve külçe çinko olarak ilk ürünleri sadece son 3 ayda elde etmenin gururunu yaşıyoruz. Gemi inşa sanayimiz, özellikle tamamen elektrikli ve hibrit gemilerde dünyada ortaya çıkabilecek tüm talepleri karşılayacak yeterliliğe ulaştı ”dedi.

“EKONOMİK GÜVENLİK KESİNLİKLE KALDIRDIĞIMIZ BAŞKA BİR ALANDIR”

Bakan Varank, ekonomik güvenlik konusunda, “Yerli üretimin ve teknolojik yetkinliklerin en üst düzeyde gelişmesini sağlayacak politikaları belirlemek için sanayileşme yürütme komitesini kurduk. Uluslararası rekabet gücümüzü artıracak kararlar; Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ilgili bakanlıklarla birlikte bu komitede yer alacağız. Kamu ihale çapasını kullanarak, özellikle katma değeri yüksek alanlarda ürün yelpazemizi çeşitlendirecek, sektörümüze ölçek katacağız ”dedi.

“TÜRKİYE’NİN OTOMOBİL DEĞERLENDİRMESİNE MİLLETİ SUNARIZ, VAKFI FABRİKAMIZI ALDIK”

Bakan Varank, yerli otomobil üretimini de şöyle anlattı:

“Türkiye’nin otomobil projesi, otomobil üretmenin çok ötesinde bir vizyona sahip. Arabalar artık sadece bir ulaşım aracı değil; TOGG’nin elektrikli, otonom, ağ bağlantılı ve akıllı cihazlara dönüştüğü bu dönemde; Türkiye gurur duyuyordu. Özellikle yaygın kullanımıyla Türkiye gurur duyuyordu. Elektrikli araçlar, bu araçlarda enerji depolamak için kullanılan piller evlerde de kullanılabilir.Bu nedenle; yenilenebilir enerjinin depolanması için müthiş bir fırsat, Türkiye’den enerji dönüşümüne büyük katkı sağlayacak konuşuyoruz. Beyin göçü de ciddi anlamda cesaret veriyor Küresel deneyime sahip genç mühendislerimiz, yazılım mühendislerimiz, yöneticilerimiz yurtdışındaki işlerini bırakıp Türkiye otomobili için memleketlerine döndüler.Kocaeli’de bir firma bu kontrol ünitelerini tasarlıyor, imal ediyor ve Mercedes’e satıyor. Dünyada üretilen Mercedes kamyonlarında bu Türk ürünü var.Bunun gibi onlarca, yüzlerce farklı Türk ürünü global otomotiv markaları tarafından kullanılıyor .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu