Güncel Haberler

TBMM’de bütçe maratonu başlıyor

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Önerisi 7 Aralık Pazartesi günü Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak. Bütçe takvimine göre 2021 bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün sürecek. Genel Kurul, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere bütçe görüşmeleri için aralıksız toplanacak ve günlük programını tamamlayana kadar çalışmalarına devam edecektir.

KONUŞMALAR YAPILACAK

Genel Kurul yarın Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlığında toplanacak. Görüşmeler, 2021 Bütçesi’nin hükümet adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın takdimiyle başlayacak. Ardından İYİ Parti grubu adına; MHP grubu adına Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, grup başkan yardımcıları Erkan Akçay ve Levent Bülbül konuşma yapacak. Eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP grubu adına, CHP grubu adına ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuşacak. AK Parti grubu adına Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Grup Başkan Yardımcısı Mehmet Muş söz alacak. Siyasi parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bu kez bütçeye yapılan eleştirilere cevap verecek.

COVID-19 ÖNLEMLERİ UYGULANACAK

2021 Bütçe görüşmelerinde; Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan tedbirler hayata geçirilecek. Bu kapsamda bütçe görüşmelerinde Meclis’e ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Parlamentoya girerken milletvekilleri dışında herkese HES kodu sorulacak. Hatip dahil her milletvekili Genel Kurul çalışmaları sırasında maskesini çıkarmadan konuşacak. Genel Kurul toplantılarına sık sık ara verilecek ve salon sık sık havalandırılacaktır. Genel Kurul Salonu ve sahne arkası istenildiği taktirde her hafta düzenli olarak dezenfekte edilecektir. Genel Kurul Salonu giriş ve çıkışlarında ve diğer kulislerde fiziksel mesafe kuralı ile ilgili sık sık uyarılar olacaktır. Lobideki su dışındaki tüm ikramlar kaldırıldı. Milletvekillerine oda ve katlarında oluşturulan özel aparatlarla yemek ortamı ve imkanı sağlandı. Kuliste yemek servisi yasaklanacak ve tüm restoranlarda paket servis hizmeti verilecektir. Bölgelerinden dönen milletvekillerine test yapmaları tavsiye edilecektir. Başta milletvekilleri olmak üzere Genel Kurul, grup ve komisyon toplantılarına katılan personel, her Pazartesi günü sınavlara alınacak.

Meclisin bütçe maratonu, 18 Aralık Cuma günü tüm bütçeyle ilgili görüşmelerle sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu