Güncel Haberler

TBMM Başkanı Şentop, Kalkandelen’deki Maarif Okullarını ziyaret etti

Şentop ve beraberindeki heyet, okuldaki farklı laboratuvarları ziyaret ederek yetkililerden okul çalışmaları hakkında bilgi aldı ve bu vesileyle okulun konferans salonunda düzenlenen programa katıldı.

Türkiye ve Kuzey Makedonya İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın, Şentop ve heyetinin yanı sıra Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Türkiye Cumhurbaşkanı Danışman Sabri Demir’e, siyasetçiler, akademisyenler, öğrencilere ülkedeki Türk kurumları ve temsilcileri katıldı.

Şentop, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını geçerek, “Türkiye’nin 83 milyonunun kalbini sizlerle birlikte götürdüğünü ifade etmek istiyorum.” dedim.

Öğrencilere hitap ederek dünyayı saran Kovid-19 salgını nedeniyle çok daha dikkatli davranması gerektiğini belirten Şentop, “Öğrenci görevinin gereği olarak öğretmenlerinizden en iyiyi ve en güzeli talep etmeye devam edin. ve bilgi ve ruh dünyanızı zenginleştirin. Neyse ki anadiliniz, eğitiminizde ve huzur dolu ülkenizdeki günlük yaşamınızda kimliğinizin bir işareti olarak var olmaya devam ediyor. ” O konuştu.

Şentop, Kuzey Makedon Türklerinin milli kimlikleri, maddi ve manevi değerleri ve en önemlisi anadilleri olan Türkçe eğitim ve öğretim arzuları açısından çok eski bir tarihsel geçmişe sahip olduklarının altını çizdi.

“Tefeyyüz okulları ile yaklaşık 125 yıl öncesine dayanan bu tarih, 1944 sonrasına kadar kesintisiz devam etti. Bu topraklardaki kimliğinizi, milli ve manevi değerlerinizi, dininizi ve tarihinizi bu okullarda öğreniyorsunuz. ”

“MEB VAKIF OKULLARI DESTEKÇİSİ OLARAK TÜRKİYE”

Bu yılki lise mezunlarının ilk Şentop’unu anımsatan Kalkandelen Maarif Okulu, “Şu anda okul hizmetlerinde yaklaşık 545 öğrenci bulunan ve modern eğitim anlayışıyla tüm Türkiye olarak gurur duyuyoruz. Bu yıl 4 ödül kazandınız. Ulusal çapta bir bilim yarışması. Yüce Tanrı’dan bu başarılara devam etmesini istiyorum. Kalkandelen’de faaliyet gösteren Maarif Okulları, başkent Üsküp’ten başlayarak Kuzey Makedonya’nın diğer şehirlerinde açılırsa Maarif Vakfı Okulları büyük bir aileye dönüşecek. “diye konuştu.

Şentop, “Türkiye olarak Milli Eğitim Bakanlığı Vakıf Okullarının destekçisiyiz. Devlet olarak sonuna kadar arkasındayız. Bu konuda Kuzey Makedonya Hükümeti’nden gerekli desteği beklediğimizi onlara ifade ettim. bunu huzur içinde tekrar edin. “dedi.

Türkiye ve Türklerin varlığını seslendiren kalpler coğrafyasının başlangıcı olmak üzere dünyada ulaşım yerine her birini hedeflediklerinin altını çizen Şentop, “Kayağımızla atımız Allah’ın Milli Eğitim Bakanlığı okul izni ile canlanmaya ve yeniden inşa edilmeye devam edecek. İşte 2016 yılında çıkarılan özel bir kanunla sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi değil, ailemiz her geçen gün genişlediği için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı’nın yurtdışı eğitim kurumu sayısı 43 farklı ülkede 322’ye ulaştı. “dedi.

Şentop, en büyük arzularının tüm dünyada okullar ve üniversiteler açmak ve böylece bağlarını güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Maarif Vakfı’nın Kuzey Makedonya’daki faaliyetlerinin başladığını anlatan Şentop, buradaki Uluslararası Maarif okullarının bu yıl üçüncü akademik yılında olduğunu ve toplam 545 öğrenciye eğitim verdiğini söyledi.

Şentop, Kalkandelen’deki bu okulun Türkçe, Arnavutça, Makedonca ve İngilizce olmak üzere dört dilde eğitim verdiğini, Vakfın başkent Üsküp’te bir anaokulunun yanı sıra Kalkandelen’deki okulların da bulunduğunu belirtti. ve ortaokul seviyesi için bir bina sağlanması.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün, Maarif Okulları olarak dünyanın dört bir yanındaki temel eğitim müfredatının aktarımının beş temel ilkesi üzerine inşa etmeye çalıştıklarını söyledi:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu