Güncel Haberler

Tam 2 buçuk kilo! Somalili genç tümörden kurtuldu

24 yaşındaki Somalili Bishar Ali Mohamed, yaklaşık 5 yıldır her geçen gün büyüyen boynunda büyük bir tümörle yaşıyordu. Kendi ülkesinde iki ameliyat geçirdiğini belirten Bishar, küçülmek yerine tümörün gün geçtikçe büyüdüğünü ve dayanılmaz hale geldiğini söyledi. Uzun süredir araştırma yaptıktan sonra Türkiye’ye gelmeye karar verdiğini ifade eden Bişr, daha sonra Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nin bu tür hastalıkların tedavisinin nerede olduğunu öğrenerek hastaneye başvurduğunu söyledi. Bishar, muayene sürecinin ardından gerçekleşen ve yaklaşık 5 saat süren zorlu ameliyatın ardından 2 buçuk kilogram ve 24 santimetre çapında büyük bir kitleden kurtuldu. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rahmi Kılıç ve Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Zeynep Kaptan’ın yaptığı ameliyatla iyileşen Dr. Somali Bishar, çok mutlu olduğunu ve yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.

“GELDİM TÜRKİYE’Yİ BİTİRMEYİ UMUYORUM”

Yaklaşık 5 yıldır boynundaki büyük kitle ile mücadele ettiğini söyleyen Somalili Bishar Ali Mohamed, “4 yıl önce Somali’de 2 ameliyat geçirdim. Bu ameliyattan sonra tekrarladı. Özellikle ikinci ameliyat başarılı olmadı. Türkiye’ye vize almak için son umut olarak geldim. Buraya geldiğimde birkaç hastaneye başvurdum ve bu hastanelerden yeterince memnun değildik. Ardından Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Zeynep Hoca’nın daha önce böyle bir ameliyat yaptığını ve başarılı olduğunu duyduğumuz için buraya geldik. Biz buraya geldikten sonra bizi inanılmaz bir şekilde karşıladılar ”dedi.

2 buçuk kilo!  somalili genç tümörden kurtuldu

“YENİDEN DOĞDUM”

Somalili Bishar Ali Mohamed, operasyonun zorluğunun kendisine anlatıldığını ancak doktorlarına güvenerek kabul ettiğini belirterek, “Yeniden doğdum. Bu başarıldıktan sonra gerçekten doğduğum ilk gün gibi hissediyorum. Ben böyle hissediyorum. Çünkü Türkiye’ye ilk geldiğimde ve Somali’de çok mutsuzdum. Tekrarlıyor ve çok hızlı büyüyordu. Hatta yaralar oluştu ve kan akmaya başladı. Her gün umutsuz hissediyordum. Ama bu hastaneye geldiğimde ve bu ameliyatı olduktan sonra hayatıma yeniden sıfırdan başlayacağım ”dedi.

“25 santimetrelik bir kütle vardı, 2 buçuk kilogramdı”

Yaklaşık bir hafta önce gelen Bişar’ı görür görmez hastaneye kaldırıldıklarını ve ameliyata hazırlanmak için onlarca test yaptıklarını belirten KBB Uzmanı Doç. Zeynep Kaptan, “Cerrahi Başhekim Prof. Dr. Rahmi Kılıç ile girdik. Operasyon yaklaşık 5 saat sürdü. Ameliyattan sonra yaklaşık 2,5 kilogram ağırlığında 25 santimetrelik bir kitle oluştu. Bu 5 saatlik süreç, söylemesi kolay ama oldukça sorunlu alanlara doğru ilerledi. Ama ameliyatı başarıyla bitirdik. Bu hastanın elbette kendi tereddütleri vardı. Yaklaşık 4-5 yıldır geniş bir izleyici kitlesine sahiptir. Somali’de kendi sözleriyle iki kez ameliyat olmuştu. Ama Somali konusunda Türkiye ile kıyaslandığında sağlık hizmetlerine tabi olacağız, onların ameliyatı doğrultusunda gerekli imkanları sağlamışlardır başarılı olamadılar ” dedi.

“BEBEĞİNİ ALAMAZ”

Hastayla ilk tanıştığı zaman kitlenin büyüklüğünden dolayı kızarıklık yaşadığını belirten Doç. Dr. Zeynep Kaptan, “Olası risklerden bahsettik ve ameliyat olduk. Yaklaşık 5 saat sürdü. Tüm kalabalığı temizleme şansımız oldu. Hasta da artık çok sağlıklı. Yemek yiyebilir, nefes alabilir, konuşabilir. Bunlar elbette bizim için çok önemli değerler. Hastayla ilk karşılaştığımda elbette boynunda 2 buçuk kilo ağırlığında bir tümörle hayat onun için çok zordu. Bishar Mohamed Ali’nin de bir bebeği oldu. Bebeğine sarılamayan bir baba olarak. Ayrıca korkuları vardı, daha önce ameliyat oldum ve tekrarlanma korkusu vardı. Ama şimdi başardığımızı düşünüyorum ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu