Güncel Haberler

Suriye’deki Ermeni kökenli savaşçıların Karabağ’a yollandıkları ortaya çıktı

STJ’nin araştırmasında yer alan tanık ifadelerine ve raporlarına göre, Eylül ve Ekim aylarında Hafter saflarında savaşmak için Libya’ya paralı askerler gönderen Rusya, 2. Karabağ savaşı sırasında yön değiştirdi ve Karabağ’a Ermeni kökenli Suriyeli savaşçıları gönderdi. Savaşçıların sevkiyatı Suriye’deki Himeymim Üssü’nden yapılıyordu ve Suriye Ermeni askerlerinin maaşları Rusya tarafından karşılanıyordu.

STJ tarafından incelenen iddialarda Suriye hükümet yetkililerinin yanı sıra hem paralı askerler hem de aileleri ile görüşüldü. Uçuş uçuşları izlendi. Elde edilen verilere göre Suriye Ermenileri, Eylül-Ekim aylarında Azerbaycan ordusuna karşı savaşmak üzere Karabağ’a gönderildi.

LİBYA’DA MÜCADELE İÇİN PROGRAMI YAZMA İDDİASI

Aynı rapora göre, savaşçılar ilk ikisi 19-22 Eylül, diğerleri 12, 21 ve 17 Ekim olmak üzere 5 seferde nakledildi. 21 Ekim’de yapılan 2 ayrı transferde 37 Ermeni savaşçısı Ermenistan’a gönderildi. oradan Karabağ’a gittiler. Savaşçıların Libya’da para için mücadele programına alındığı, Ermenistan hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, ailelerinin ifadelerine göre son dakikada Ermenistan’a gönderileceklerini öğrendikleri bildirildi.

Toplam 37 kişiden oluşan savaşçılar arasında ilk grupta 23 asker vardı, M. Ek. Hamud adlı araçla toplandı, ikinci gruba 14 kişi katıldı ve M. El Fayad adlı araçla toplandı.

Raporda cephede ölü ve yaralananların sayısı belirtilmezken, Humus Askeri Hastanesi’nde nöbetçi olduğu iddia edilen bir sağlık görevlisi, son 3 ayda ölen asker sayısının 35 olduğunu iddia etti.

suriye'deki ermeni asıllı savaşçıların karabağ'a gönderildiği ortaya çıktı.

RUSYA TARAFINDAN ÖDENEN SATIŞLAR

Ermeni asıllı çetelerin Deyrizor ve Humus’tan olduğu ve neredeyse tamamının 5. Lejyon üyesi olduğu belirtildi. ‘Kaplan Kuvvetleri’ olarak da bilinen 5. Lejyon üyeleri Esad’ın güçlerinin bir parçası olsalar da Rus güçleri tarafından yönetildikleri biliniyor. Şeffaf yönetilemediği bildirilen süreçte 2. Karabağ savaşı başladığında, Libya’da savaşmak için gönderilen kuvvetlerin Rusya tarafından Karabağ’da Ermeni kuvvetlerine destek amacıyla kullanıldığı bildirildi.

UZMANLIK VE YETENEKLERİ NEDENİYLE

5. Lejyon şefinin açıklamaları şu şekildedir; “Ermenistan’da savaşmak üzere nakledilen askerler sürecin detaylarından tam olarak haberdar değillerdi. Başlangıçta para için Libya’da savaşmak için kayıt oldular. Libya’daki aktif çatışma sona erdiğinde, Ermenistan’daki çatışma tırmandığında askerler oraya gönderildi. Maaşlar, askerlerin uzmanlık ve yeteneklerine bağlı olarak genellikle 1000 ile 2000 bin ABD doları arasında değişmektedir. Ancak, transfer edilenler yaralandıklarında tazminat alma hakkına sahip değiller! Ayrıca, kayıp askerleri aramak ve esir takası yapmak zorunda değiliz. Askerler ya maaşlarını alıyor ya da aile üyeleri maaşlarını aracılar aracılığıyla alıyor. “ifadeleri kullandı.

Libya yerine Ermenistan’a gönderilen bir askerin annesi, “Çaresiz bir şekilde paraya ihtiyacımız vardı, bu yüzden oğlum El Harbi Tugayı’na katılmak için S.El-Harbi’nin ofisini aradı. Orada maaşı konuşarak onu Libya’ya gitmeye ikna ettiler. 15 Eylül’de aradılar ve uçağın yakında Libya’ya gideceğini söylediler ve oğlum ertesi gün evden ayrıldı. 18 Eylül’de bir memur, telefonunu kullanarak Hımeymim Üssü’nden birini aradı ve Libya’ya gitmek üzere görevlendirildiğini söyledi. Bu ondan son haberdi. Daha sonra El Harbi’nin ofisindeki insanlar oğlumun ve diğerlerinin Ermenistan’da savaşçı eksikliği olduğunu söylediler ve oraya gönderildiler ”. dedim.

suriye'deki ermeni asıllı savaşçıların karabağ'a gönderildiği ortaya çıktı.

Azerbaycan ordusuna karşı savaşan çetelerin cesetleri Suriye’ye geri gönderildi ve bu transferler yine Rusya tarafından yönetildi. Eylül ve Ekim aylarında 15 Suriyeli paralı askerin cenazelerinin geri gönderildiği, yaklaşık 40 yaralı askerin Humus’taki askeri hastanede tedavi altına alındığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu