Güncel Haberler

Son Dakika! Bakan Akar: S-400’den vazgeçmek yok

“KULLANILAN FÜZELER”

ABD’nin Türkiye’ye Rus S-400 hava savunma sistemlerinden yaptırım uygulama kararının ardından gündemde. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, aralarında Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in de bulunduğu gazetecilere bu kritik konuda değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye, ülke değil demek için ‘evet’ dedi. 1982’den beri Türkiye’nin hava savunma sorunu var. S-400 ile noktalıydı. Kriterler belirlendi, alışveriş vardı. Yunanistan’da S-300 var. Biz ABD’nin objektif olmasını istiyoruz, umudumuz ABD müttefiklerimizin uygunsuz karardan geri dönmesidir.S-400’leri kullanım için aldık, gündemde değiller.Füzeler kullanıma alındı.Uzman arkadaşlarımız eğitim aldı. kendimiz kullan. Emir bizim kontrolümüz altında olacak ”dedi.

“NAHÇIVAN İÇİN ÇALIŞMA”

Mehmetçi’nin işgalden kurtarılan Karabağ’da ve Nahçıvan koridorunda üstleneceği görevin detaylarını anlattı. Karabağ’ın bir bölümünde Ermeniler var. Türkiye ile Azerbaycan arasında Türk askeri sorunlarının varlığı. Ruslar, Türk askerlerinin Ermenilerin olduğu yerde olmaması gerektiğini, sorunlar çıkacağını iddia ediyorlar. Bakü ile görüşüp halledeceğiz. Nahçıvan ve Laçin koridorları birlikte çalışıyor. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan konuşuyor. “Önümüzdeki dönemde olacak.”

“FRANSA UZUNLUĞU VE GÜCÜNÜ AŞAN İŞLERE GİRİYOR”

Akar, Doğu Akdeniz ve Libya’dan da bahsetti. Fransa ve Yunanistan’ı sert bir şekilde eleştirdi. “Türkiye, Libya’da uluslararası hukuka aykırı bir şey yapmıyor. Fransa orada suç pususunu kapatmak için operasyonu icat etti, Türkiye ile uğraşmak uzunluğu ve gücü aşan işlere girişiyor. Ama Fransız halkı bunu görüyor. Mısır ile anlaşma yaptı. Yunanistan Bu anlaşma ile hem Yunanistan hem de Mısır halkı kaybetti, NATO karargahındaki görüşmelere gidiyoruz, Yunan komşularımız gelmiyor, suçüstü yakalandıkları için Yunan tarafı ortalığı karıştırıyor. Lozan ve Paris antlaşmalar ’23 adayı askerden arındıracaksınız’ diyor. 16 asker konuşlandırdınız. Cevap verin ”dedi.

FABRİKASI İDDİALARI PALET TANKI

Ve son günlerin yüksek gerilim tartışması. Sakarya’daki tank palet fabrikasının Katar’a satıldığı iddiası. Bakan Akar da iddialarla ilgili şunları söyledi:

“Arifiye tankın paletini yapan fabrikadır. Başkanlık kararnamesiyle iş devri var. Yatırım istemiyor muyuz? Katar ordusu burada nerede? Danıştay aleyhine 4 defa dava açıldı. BMC otomotiv ayrı. BMC savunma, sadece Türklerin kurduğu şirkettir. BMC savunması ile uğraşıyoruz. Ayrıca MSB’de sahiplik, kontrol, denetim. Kimsenin kişisel hakları kaybolmadı. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu