Güncel Haberler

Son dakika… Bahçeli’den İran’a şiir tepkisi

Bahçeli’nin Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Kalpleri birleşik olanlar için mesafeler göz ardı edilmez. Ancak bir ulusun farklı coğrafyalardan çocuklarına duyulan özlemin ağırlığı elbette fazladır. Uzak ideal ideal olandır ve olasılıkla mümkün kılan irade ve inancın gücü, vicdanların şifresi çözülmüş konilerinde gizlidir.

Türk milleti; Kaderi bir, kederi bir, kararı bir, kalbi birlikte atan insan ve erkeksi asaletin özüdür. Türklüğün kaderindeki gerçekliğine hiçbir sınır çekilemez, başarı amacı engellenemez ve mutlak varlığı göz ardı edilemez. Türkçe bekleniyor, beğeniliyor ve övülüyor.

Bugün dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 farklı şehidimiz var. Kıtalardan seday ile taşan ayak izlerimiz ve dünyanın her köşesine aşkla tutunan anılarımız var. Karabağ’a baktığımızda gördüğümüz anavatan, Kerkük’ten Kıbrıs’a olan duruş ise Türk görüşü.

Karabağ’ın yüzde 70’inin Ermeni işgalinden kurtarılması bir Türk zaferidir. Nitekim bu zafer seyirci, birlik, dayanışma ve kardeşliğin meşalesidir. Karabağ Türk, Azerbaycanlı, işgal hırsları utanç, rezalet, düşmanlık ve tarihi hakikatlere ihanettir.

Terörist Ermenistan’ın başı 44 günde ezildi. 2 bin 783 şehidimiz, bağımsızlık şerefi için yere düştü. Memlekete musallat olanların kaderi acı oldu. Umarım gün geldiğinde Karabağ’ın tamamı sahibine geçecek ve haklı yeri bulunacaktır.

Türk ordusunun 1918’de Nuri Paşa komutasında Gence’ye geldiğini gören çocuklar, “Salon dolanır, Genceli’ye şan verir, Gence’nin çocukları Bakü olarak ölürler.” Karabağ öldürüldü, kan verildi, ağır yenilginin utancı Ermenistan’ın alnına kazındı.

10 Aralık 2020’de Bakü’nün Özgürlük Meydanı’nda görkemli zafer kutlamaları yapıldı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı da bu kutlamalarda Cumhurbaşkanımızla birlikte yerini aldı. Türk milletinin mesajı dünyaya kararlılıkla ve kahramanlıkla verilmiştir.

Ermenistan yine yapacağını yaptı, ateşkesi bozarak Dağlık Karabağ’ın Hadrut kentinde 4 Azerbaycan askerini şehit etti. Ermenistan korkaktır, haindir, aşağıların altındadır. Bu vesileyle aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Nehirler coğrafyalarımızı ayırabilir, dağlar ayrılabilir, zulüm ayrılabilir, istilalar ayrılabilir, yollar bölünebilir; ama aynı CA’ları aynı sınıfta yapıyoruz, diğeri Azerbaycan Türkiye. Her ayrılık vuslatın muştusudur. Her mola başka bir kucaklamanın habercisidir.

Cumhurbaşkanımızın okuduğu bir şiir, özellikle İran’da büyük tedirginlik yarattı. Bu ülkenin Dışişleri Bakanı asılsız tepki gösterdi ve İran Parlamentosu’nda görev yapan 225 milletvekili, hazırlanan kınama mektubunu birlikte imzaladı.

Güneşi balçıkla sıvamak akıllıca mı? 1828 Türkmence Antlaşması’ndan bu yana var olan zorlayıcı statükoyu kabul etmek, Türklük vicdanında bir yanıt bulur mu? Aras’ı ayırmadılar mı? Umutları ayırmadılar mı? Bu tür bir rahatsızlığın açıklaması ve ifadesi nasıl yorumlanmalıdır?

Bir kez daha sesleniyorum: “Aras’ı ayırdılar, beslediler, seni bırakmazdım, zorlukla ayırdılar. Ay Laçın, can Laçın, kurban yılı Laçın ”Bu şiirin nesi var? Ermenistan’ı açıkça destekleyenler bize ne söylüyor? Ayrıldılar, hatta kopardılar.

Merhum şairimiz Arif Nihat Asya’nın dediğine bakın: Meraga göklerinden ağlasın, yıldızlarıma Meraga’ya, sulara yakın olanların kolları niye bükülmesin, neden Fırat, neden Dicle, neden Aras doğuyor? bana dökmeyecek misin? “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu