Güncel Haberler

Slack 22,7 milyar dolara Salesforce’a satılıyor

Salesforce’un kurucu ortağı ve CEO’su Marc Benioff, “Salesforce ve Slack birlikte kurumsal yazılımın geleceğini şekillendirecek ve çalışma şeklini tamamen değiştirecek” dedi. Dünyanın her yerinden iş yapılabilir ”dedi.

Slack CEO’su Stewart Butterfield satışla ilgili olarak, “Şahsen bunun yazılım tarihindeki en stratejik toplantı olduğuna inanıyorum. “Başlamak için sabırsızlanıyorum”.

Konuya göre düzenlenmiş kalıcı sohbet odaları, özel gruplar ve doğrudan mesajlaşma gibi birçok özelliği bulunan Slack, koronavirüs salgınında birçok sektörün evden çalışmasının ardından popülaritesini artırdı.

Geçen hafta yapılan satışla ilgili söylentiler, Slack’in değerlemesinin 25 milyar dolara yükselmesine neden oldu.

Yazılım devi Adobe de geçen ay iş gücü yönetimi yazılımı Workfront’u 1,5 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu.

Airtable, Asana, Box, DocuSign, Dropbox ve Smartsheet gibi bazı yazılımların da bazı şirketler için potansiyel hedefler olduğu düşünülüyor.

Finansal danışmanlık firması Edward Jones’un Slack-Salesforce anlaşması için kıdemli analistlerinden Logan Purk, “Yazılım pazarının ne kadar rekabetçi hale geldiğini gösterdi” dedi.

Stewart Butterfield tarafından 2010 yılında kurulan Slack, zaman içinde hızla büyüdü ve Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerden satın alma teklifleri aldı. Ancak şirket şimdiye kadar tüm bu teklifleri reddetti.

Geçen yıl halka açıldığında yaklaşık 19,5 milyar dolar değerinde olan şirketin hisseleri daha sonra şans eseri düştü.

slack salesforce'a 22,7 milyar dolara satıldı

Ancak salgınla birlikte insanlar evden çalıştıkça, kurum içi iletişim araçlarına olan ilgi arttı. Böylece Slack, 2020’nin üçüncü çeyreğinde gelirini yüzde 49 artırarak 216 milyon dolara çıkardı.

Öte yandan bu artışın devam etmesinin beklenmediği açıklandı. Şirket, müşterilerinin işten çıkarılmasının işine zarar verdiğini belirtti.

GevşekileTakımlar arası rekabet

Bu beklenti, Microsoft’un benzer ürünü Teams’in artan itibarından da etkilendi. Ekipler, Nisan ayına göre yüzde 50 artışla Ekim ayında 115 milyon günlük kullanıcı bildirdi. Microsoft, Teams’in 2017’de piyasaya sürülmesinden bu yana yazılımı Office uygulamalarının yanında sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu