Magazin

Sinema salonları 15 milyonluk destekle nefes alacak

Sinema Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, sinema salonlarına verilecek destekler ve sektörün sorunlarına ilişkin açıklama yaptı.

Genç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un özel sektör geçmişi nedeniyle sektörün sorunlarını hızla anlayarak pratik çözümler sunduğunu ifade ederek, Ersoy’a desteğinden dolayı teşekkür etti.

Sektörün talebi ile sinema salonlarının kapatıldığını belirten Genç, “Kasım ayındaki bu son kapanış bizim isteğimizdi. Sinema salonlarının yüzde 95’ini temsil ediyoruz. Bir yandan yapımcılar risk almadı ve filmi yayınlamadı, diğer yandan AVM ve mülk sahipleri kira talep etti. Sinema salonlarının sorunu büyüdü. Büyük zincir sinema salonlarının daha büyük bir sorunu var ve daha küçük tiyatro operatörlerinin farklı bir sorunu var. Herkes bir film çekip evine ekmek getirmek ister. ” dedim.

Bakan Ersoy ile yaptıkları görüşmede, sinemanın kültürel öneminin büyük olduğunu ancak sinemasız şehirlerin yakında daha da artacağını ve sinemaların kapanması halinde yeniden tiyatro açma maliyetinin yüksek olacağını belirttiler, “ sinemalara aktarılacak küçük sinema salonlarına verilecek. Bu sadece bir hibe olarak değil, Bakanlık zaten ‘Yerli Film Gösterim Desteği’ almıştı. Bu mekanizma kullanılacak ve buradaki finansmanı önemli ölçüde artırmışlardır. Sinemalarımıza bu destek bir cankurtaran halatı olacak. “ifadeleri kullandı.

Genç, büyük sinema salonlarının küçük esnaf sinema salonlarının korunmasına öncelik ve hoşgörü gösterdiğini, ancak artık tüm sinema işletmecilerinin durumunun üzücü olduğunu kaydetti.

“Yerel yapımcılar sinema salonlarını hayal kırıklığına uğrattı”

Bu süreçte en büyük sorunlarının gösterecek bir film bulamamak olduğunu belirten Genç, sözlerine şöyle devam etti: “’Yerel yapımlar’ ve ‘küresel filmler’ olarak iki kaynağımız var. Türkiye’de yerli üretim, Avrupa lideri. Biletlerin yüzde 65’i yerel film gösterimlerinden karşılanıyor. Bu konuda Avrupa’da lideriz. Türk yerli üreticiler bu yüzde 65’lik pazar payı ile hareket etmediler, çok cesaretleri kırıldı. Biraz daha risk alabilir, zararları riske atabilir ve sektörü dinamik tutabilirler. Her şeyi riske attık ve ağustos ayında salonları açtık. Yerli yapımcılar bu sağduyu göstermedi ve filmlerini dijital ortama sattı. Bu tavır sinema salonlarını hayal kırıklığına uğrattı. Amerika’daki filmlerin vizyon tarihini erteledi ve biz tamamen sinemasız kaldık. “

Fevzi Genç, sinema salonlarının 31 Aralık’a kadar kapalı olacağını, 2021 başında Bakan Ersoy ile değerlendirme toplantısı yapacaklarını, salgının seyrini, Avrupa ülkelerinin tutumunu ve yapımcıların tavrını tartışacaklarını söyledi.

“Yapımcılar dijital platformda film çekerek geçimini sağlayacaklarını fazla düşünmemeli.”

Mart ayına kadar kapalı kalma gibi bir “B planı” yaptıklarını dile getiren Genç, yapımcıların destek paketi ve destek paketinin olumlu katkısıyla sinemaları sinemaseverlere yeniden açmayı umduklarını belirtti.

Young, “Sinemaları hep seviyoruz. Alınacak önlemler ile sinema hayatımızdan çıkmamalı. Üyelerimiz bu işin sevgilisidir. Keşke yapımcılarla biraz daha birlikte hareket edebilseydik. Sinema salonları tamamen kapatıldığında yapımcılar dijital platformda film çekerek geçimini sağlayacaklarını çok fazla düşünmemelidir. Sinemalar herkes için yaşamalı. “değerlendirmeyi buldu.

Anadolu’da küçük sinemalar desteklenecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un geçtiğimiz hafta açıkladığı “Yerli Film Gösterim Desteği” adı altında sinema salonlarına sunulacak 15 milyon destek paketi ile Anadolu’da bir veya iki salonu olan işletmelere fon aktarılacak.

Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan sinema salonları, Mart ayında Kovid-19 salgını ile kapandı ve Haziran-Ağustos ayları arasında kademeli olarak açıldı. Ancak Kasım ayı itibarıyla tüm sinemalar ortaklaşa kapanma kararı aldı. Özellikle Anadolu’da sinemayı yaşatmak isteyenler, yerel yapımcıların filmleri sinemalara çekmek istememeleri üzerine seyircisiz kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu