Magazin

Simurg’un kanatları Topkapı Sarayı’nda ortaya çıktı

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı’nda Hırka-i Saadet Dairesi ile Revan Konağı arasındaki avluyu örten tonozlu tavanda, en son başlatılan restorasyonda ‘saz yolu’ olarak adlandırılan klasik dönem dekorasyon örneği tespit edildi. Temmuz.

Süslemenin bulunduğu alanda açıklama yapan Milli Saraylar İdaresi Restorasyon Daire Başkanı Cem Eriş, yüzyıllardır tonoz inşaatı ile kaplanan bezemenin başlatılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Temmuzda.

Bulunan bezemenin ‘Saz Yolu’ olarak adlandırılan Saray’ın baş oymacısı Shah Kulu’nun üslubuna ait olduğunu belirten Eriş, “Karakteristik özelliği zümrüt-u anka, simurge, ejderhalar, aslanlar, geyikler, bitkisel motifler. Bu bezeme çimento harcı sıva altındaydı ve önce kaldırdık. Tabandaki bezemenin yapıştırıldığı alçı da güçlendirilmek zorunda kaldı ve bunun için enjeksiyon çalışması yapıldı. Daha sonra dekorasyonu güçlendirmek için bir çalışma yapıldı. Şu anda hassas patlatma çalışmaları devam ediyor. ” dedim.

Milli Saraylar İdaresi Bilim Kurulu’nun 500 yıllık ‘saz yolu’ dekorasyonu için müdahale planı hazırladığını belirten Eriş, 3 ustanın yaptığı çalışmalarla dekorasyonun orijinal haliyle korunacağını söyledi.

Çaldıran Seferi’nin ardından Şah Kulu’nun İstanbul’a geldiğini ve Topkapı Sarayı’nda baş figür konumuna yükseldiğini belirten Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“16. yüzyıl, saray atölyesinde en güzel eserleri yaratıyor. Okul olarak sarayda da talep görüyor. Bunu çinilerde bu tarz süslemelerden anlıyoruz. Figüratif desenler ve süslemeler var, simülasyonlar, ejderhalar, Çini çinilerde stilize edilmiş aslanlar ve kuşlar … Buradaki en önemli özellik, şimdiye kadar çini üzerinde gördüğümüz bu süslemeleri Topkapı Sarayı’nda alçı üzerine boyanmış bir nakış olarak görmemizdir.

Çalışmaların bir süre çok incelikle devam edeceğini belirten Eriş, anketin yapılmasının ardından dekorasyonun ziyaretçilere açılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu