Güncel Haberler

Siirt depreminin ardından derin yarıklar oluştu! ‘Depremden 45 dakika önce buhar çıktığını gördük’

Siirt’in Kurtalan ilçesinde Perşembe günü saat 08.45’te meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremde, hareketsiz fay hattını aştığı düşünülen Siirt ile Kurtalan arasındaki Oyacık köyü mevkiindeki dağ yamacında derin yarıklar oluştu.

Yol yapım çalışmalarının yapıldığı bölgede daha önce görülen çatlaklar deprem sonrasında derin ve uzun yarıklara dönüştü.
Bölgedeki yol yapım işinde çalışan işçilerden Bülent Dayan, depremden yaklaşık 45 dakika önce çatlaklardan çıkan buhar gördüğünü söyledi.

Depremden önce çatlakların mevcut olduğunu ancak depremle derin yarıklara döndüklerini belirten Dayan, “Depremden 45 dakika önce buradan buhar çıktığını gördük. Burada inşaat makinesiyle çalışıyorduk. Bu buharın ardından şeflerimize gerekli bilgileri verdik. Sabah olduğu için buhar çıkmasının normal olduğunu söylediler. Şantiyeye gittikten sonra 200-300 metre devam eden bu yarıklarda dikey düşüşler gözlemledik ve ardından bir deprem meydana geldi. Buraya geldiğimizde burada derin yarıklar oluştuğunu gördük. ” O konuştu.

İNCELEME YAPILDI

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Arş. Yardım. Görmek. Merve Sandıkçıoğlu yarıkların oluştuğu alanı inceledi. Sandıkçıoğlu, depremin meydana geldiği bölgenin güneydoğusundaki yarıkların karşılık geldiğini söyledi.

Yol yapım çalışmalarından sorumlu personel tarafından daha önce bölgede çatlakların fark edildiği bilgisini aldıklarını belirten Sandıkçıoğlu, şöyle devam etti:
Depremden sonra bu yarığın daha da açıldığı haberini aldık. Bu yüzden buraya bazı incelemeler yapmaya geldik. Araştırmalarımızda 200-300 metre devam eden bu yarıklarda dikey vuruşlar gözlemledik. Bu düşey atımın bazı yerlerinde görülmediğini fark ettik. Dikkat ettiğimiz bir diğer nokta ise derinliğinin yaklaşık 40 metreye kadar devam etmesi. Ayrıca yuvanın yer yer 20 santimetre genişliğinde olduğunu gördük. “

siirt depremi sonrası derin yarıklar oluştu!  'depremden 45 dakika önce buhar çıktığını gördük'

Çökme ile bağlantısı araştırılabilir

Maden Tetkik ve Arama (MTA) canlı fay haritasına göre Kurtalan ve çevresindeki fayların aktif olmadığını gördüklerini anlatan Sandıkçıoğlu, “Ayrıca bu boşluğun faylanma veya faylanma ile faylara paralel olarak geliştiğini söyledi. karstik yapıdan kaynaklanan kitle hareketleri ve çökmeler incelenebilir. ” dedim.

Sandıkçıoğlu, Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığına dikkat çekerek, depreme hazırlıklı olmak için tedbirlerin sol elden bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu