Güncel Haberler

Şentop: Herkes darbecileri suçlayan bir yaklaşım içerisinde olmalı

Şentop, Kırklareli’de Millet Bahçesi’nin yapılacağı bölgedeki gar binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şentop, İlker Başbuğ’un açıklamalarıyla ilgili bir gazetecinin sorusunu yanıtladı:

Hepsini okudum. Şimdi Türkiye’de darbeyle ilgili değerlendirmeler yapılırken ‘aşağıdakileri etkilemeyecek’ gibi değil, ‘Hırsız var ama suç da var’ yaklaşımı geleceğe yönelik yaklaşımdan kaçınma ihtiyacı anlamına geliyor. Başta emekli askerler ve emekli generaller olmak üzere, siyasi görüşleri ne olursa olsun herkes, mazeretsiz, kayıtsız şartsız, doğrudan darbecileri suçlayan bir yaklaşım içinde olmalıdır. Öncelikle bunu ilke olarak benimsememiz gerekiyor. Yani ‘Böyle olsaydı Menderes yapsa belki darbe olmazdı’ gibi yaklaşımlar, sonuçların bir kısmı darbecilere açık kapılar açmayı hedefliyor. “

Şentop şu değerlendirmelerde bulundu:

“Meselenin bir de doğruluğu var, bu açıklamada bu doğru değil. Bunu o dönemi çok detaylı okuyan biri olarak söylüyorum. 27 Mayıs 1960’ta darbeyi yapanlar, 1954 seçimlerinden sonra Menderes ve Demokrat Parti’nin zaferinden sonra örgütlenmeye başlayan Silahlı Kuvvetler bünyesinde bir çetedir. Diğer her şey mazeret. 1954’ten bu yana kararlılıkla darbe yapmak için bir araya gelmiş bir çetedir. Bu etkinin olup olmayacağını araştıran komisyonun kararını seçmek, Türkiye’de kesilmiş bir seçim zaferini daha iyi anlayamaz. Siyasi, bürokratik, oligarşik yapı. Seçim dışında bir yöntemle iktidara gelmek istiyorlar. Konunun özü budur. “

TBMM Başkanı Şentop, “Bu engeller darbenin önündeki engeldi, bunlar engeldi” gibi yaklaşımların darbecilere yönelik tavırlar ve ilkeli duruşu gevşeten tavırlar olduğunu belirterek, “Ben, özellikle Sayın darbecileri suçlayan yaklaşım. Türkiye’nin daha çok, vatandaşımızın, milletimizin veya hareketinin böyle bir yaklaşıma izin vermeyeceğini 15 Temmuz’da milletimizin canı pahasına çok net bir şekilde göstermiştir. ” dedim.

FİKRİ ÜZERİNE SORUŞTURMA

Şentop, CHP’li Fikri Sağlar hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla re’sen soruşturma başlatılması sorusunu yanıtladı:

90’lı yıllarda başörtüsü konusunda önemli trajediler, sorunlar, yaklaşım sorunları var. Türkiye bunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Bunları sosyal hayatımızda gerek üniversitelerde gerek diğer okullarda, kamusal hayatta ve sosyal hayatta aştık. Başörtüsü ayrımcılığı ve buna yönelik ayrımcı düşünce ve yaklaşımlar ortadan kalktı. Bunun çok arkaik, modası geçmiş bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Ama bir yandan sayıları çok az olmasına rağmen, şükür ki hala çok az. Türkiye’nin bazı yerlerinde başörtülü kıyafetlerine bakılmaksızın tüm vatandaşlarımıza kılık kıyafeti, alandaki tüm faaliyetlere toplumda bir rahatsızlık duyduklarını düşünüyorum. Elbette herkes bunu kınıyor. Şimdi, böyle bir ayrımcı yaklaşımın sadece ahlaki, politik değil, hukuken de yanlış olmasının suç olduğunu ileri sürmek gerektiğini düşünüyorum. ”

Şentop daha sonra Kırklareli Valiliği’ni ziyaret ederek Vali Osman Bilgin’den kentteki faaliyetler hakkında bilgi aldı. Kırklareli’de, Tekirdağ İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı arkadaşı Hafiz Cafer Tayyar Demir’in cenaze namazına da katılarak, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’ı makamında ziyaret ederek taziyelerini iletti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu