Güncel Haberler

Seçilmiş ABD Başkanı Biden’dan dikkat çeken ‘Türkiye’ açıklaması

3 Kasım’da yapılan seçimlerde ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times’a telefonla röportaj verdi.

Thomas L. Friedman’a konuşan Biden, “Bakın, hassas füzeler ve bölgeyi istikrarsızlaştıran her türlü şey hakkında çok fazla konuşma var. Ancak bölgede istikrarı korumanın en iyi yolu nükleer programla uğraşmaktır ”dedi.

ABD Başkanı seçilen Biden, sözlerini şöyle sürdürdü: “İran nükleer bomba alırsa, Suudiler, Türkiye, Mısır ve başkalarına kendi nükleer silahlarını elde etmeleri için muazzam bir baskı yapacak. Bunda ihtiyacımız olan son lanet şey dünyanın bir kısmı nükleer kapasiteyi artırmaktır. “

Biden, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla istişare halinde, İran’ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve genişletmek için müzakereler ve müteakip anlaşmalar ile füze programına odaklanacağız” dedi.

Thomas L. Friedman tarafından kişisel bir soru olarak sorulduğunda, “Böylesine garip koşullar altında başkanlığı kazanmak nasıl bir duygu?” Cevapladı:
“Donald Trump’ın dört yıl daha başkan olmayacağına dair güvence vererek ülke için iyi bir şey yaptığını hissediyorum.”

RUHANI’YE KARŞI ONAYLI

Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani ve hükümet üyelerinin muhalefetine rağmen, İran Anayasa Muhafızları Konseyi (AKK) nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki kontrollerin sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından TBMM’ye getirilen ve onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu’nun uranyumu en az yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başlamasını ve düşük seviyeli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını öngörüyor.

Nükleer anlaşma, İran’ın uranyumu en fazla yüzde 3,67 oranında zenginleştirmesine izin verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu