Güncel Haberler

Savunma Sanayii Başkanı Demir: ABD’nin yaptırım kararı bizim savunma sanayimizi etkilemez

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir, Finans Paneli’nin özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

İşte Demir’in konuşmasından önemli noktalar;

ABD yaptırım kararı ittifak ruhuna uygun değil, savunma sanayimizi etkilemeyecek. Herhangi bir zayıflık yaratacağını sanmıyorum. Kurumumuz yaptırım kapsamında değildir.

Bu eylemlerin dostluk ve ittifaka uymadığını belirttik. Kabul etmediğimizi, haksızlık olduğunu belirtiyoruz ama burada karşı tarafın argümanı, kanunun sürekli çıktığını ve muhalefetin olmayacağını ifade ediyor. Kongreden baskı olduğu belirtildi.

Türkiye’deki ABD düşmanları bu şekilde tanımlanmıyor. Yanlış anlaşılma olabilir. Rus ve Rus şirketleri düşman oluyor. Bu kağıt üzerindeki söylemdir. Sorunu S400’e bağlamak ve F35’e bağlamak için argümanların geçersiz olduğunu ve tartışmaya hazır olduğumuzu belirttik, ancak herhangi bir olumlu adım görmedik. Aslında konunun önünde ve arkasında bir sorun olduğunu gösteriyor.

Yaptırımların amacının Türkiye’nin savunma sistemine zarar verdiği ifade edildi. Kanunla alınan karar. Savunma Sanayii Başkanlığımız ve 3 arkadaşımız için. Arkadaşlarımızı da kapsayacağını düşünmemiştim. 12. madde yüzünden koydular. Bu kararın böyle olmadığı özellikle belirtildi.

Savunma sanayi şirketlerini kapsamaz. Hiçbir açıklama olmayacak. Özellikle bireyler ve kurumlar için. Çerçeve çizilir. Detay görüşmelerini artıracağız. Bu yaptırımın şimdiye kadar imzalanmış olan anlaşmaları etkilemeyeceği de var. Bahsettiğim gibi bu yaptırımın amacı düşman dedikleri bir yerde iş yapmaktır. F35’te olduğu gibi keyfi davranışlar gördük. Özellikle, herhangi bir güvenlik açığı olacağını düşünmüyoruz. Metinlere dayalı bir çıkarımdır.

Anlaşılması gereken, Savunma Sanayii Başkanlığı ve pozisyonudur. Biz satın alan bir kurum değiliz. Tedarik ajansı yanlış anlaşılabilir, amacımız projeleri yönetmek ve oluşturmaktır. Önceki yıllarda doğrudan alımlarla ilgili anlaşma yapanlar bizdik. Savunma sanayimizin doğrudan gidip ithal edeceği bir şey yok. Şirketlerimizde dolaşıyor. Şirketlerimiz yaptırım kapsamında değildir.

Muhataplarımıza anlaşmamızın kanunun yürürlüğe girmesinden önce olduğunu söylesek de, normalde kanuna girmemelidir. Herhangi bir finansal erişime ihtiyacımız yok. Kredi bölümünde ana yüklenici firma devreye girer.

Kendi sektörümüze ve insanımıza güveniyoruz. Rotamız, iyi koşmalıyız. Başkanımız da belirtti. 2 kat daha fazla çalışacağız. Savunma sanayiinin tamamına bakın, durmak için zamana değil, hızlı ilerlememiz gerektiği mesajını verdi. Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği önceden teslim edebilirdik. Ancak birleşme verilmedi. Bu yüzden ikame ürünü belirledik ve yaptık. Bir ABD ürünü değildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu