Magazin

Şaşırtmak ve nostalji yaşatmak istiyor

70’li yılların özellikle çocuklar için çok yaratıcı bir dönem olduğunu düşünüyor. Televizyon hayatımıza girdiğinde, mahalle arkadaşlıklarının zirveye çıktığı ve ebeveynlerin bundan haberdar olmadığı o günler maceralarla doluydu. Sabahtan geceye sokaklarda bisiklete biner, oynar, oyuncak arabalarımıza yollar yapar ve yerden şehirler inşa ederdik ”diye açıklıyor. 1968 doğumlu Oganaki (Ogan Akıncı) okul hayatı boyunca resim yapmayı her zaman sevmiş, eserleri okul koridorlarında sergilenmiş ve bazı yarışmalarda ödül almıştır. Ama ressam olmayı hiç düşünmedi. Bunun nedeni, tek başına resmin kendisini tatmin etmemesi ve aile üyelerinin “Oğlum, açlıktan öleceksin” demesiydi. Bu nedenle havacılığı tercih etmesine rağmen sanattan hiç kopmadı. Ve Oganaki nihayet ilk sergisi ‘Fısıldayan Kutular’ ile karşınızda… 18 Aralık – 31 Ocak tarihleri ​​arasında Piramit Sanat’ta gerçekleşecek bu sergide nostaljik sahneleri küçücük alanlara sığdıran minyatür dioramalar (3D modeller) göreceksiniz. .

sürpriz ve nostalji istiyor

İlhan Bakkaliye – 39x21x56 cm

Bir havayolu şirketinde uçuş operasyonları uzmanı olarak 30 yıldır çalışırken resim, tasarım ve oyuncak hayatınızda nasıl durdu?

Çok küçük yaşlardan beri iki tutkum vardı: sanat ve havacılık. Yedi yaşımdayken model uçaklar, boyama ve tasarımlar yapmaya başladım. Uçuş operasyonları uzmanı oldum, hevesimi kaybederdim ama kariyerim boyunca sanata bakış açımı hiç kaybetmedim.

sürpriz ve nostalji istiyor

Amerikan Berber Dükkanı – 37x51x33 cm

Her insan yaratıcı olmak için çocuk olarak kalmalıdır

Ne yaptın?

Yağlı boya ve sulu boya resimler yaptım ve sattım. Antikalara ve eski eşyalara olan tutkumu sanatla birleştirerek restorasyonlar, tasarımlar ve çağdaş sanat ürettim. Hala eski oyuncaklar alıyorum ve iyi bir koleksiyoncuyum. Sonunda hepsini bir araya getirdiğim sanat dalını, yani minyatür dioramayı keşfettim. Bu sanat beni büyük tatmin etti. Çünkü resim, tasarım ve gözlem gibi beceriler gerektirirken benim gibi inanılmaz sabırsız bir kişiye sabır ve detayların önemini öğretti. Ayrıca marangozluk, elektrik işleri, seramik ve heykel gibi sanatlarda ustalaşmamı sağladı.

Böyle bir sergi açmaya nasıl karar verdiniz?

Bir diorama eserleri sergisi açmak için yeterince iş yapmak gerçekten zor; çaba ve sabır hızla yükseliyor. Sergi fikri, Mart ayında ArtAnkara Sanat Fuarı’nda Bedri Baykam ile tanışmamızın ardından şekillendi. ‘Fısıldayan Kutular’ son dört yılımı kapsıyor. Ayrıntılara inerek, izleyicinin hissetmesini istediğim duyguları yarattığıma inanıyorum. İleri yaşıma rağmen sanatta yolun başındayım. Üçe ayırdığım hayatımın son ve en güzel perdesi …

sürpriz ve nostalji istiyor

New York, Çin Mahallesi – 87 × 197,5 × 13 cm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu