Güncel Haberler

Samsun’da koronavirüse karşı tedbir çağrısı

Koronavirüs vakalarının arttığı Samsun’da yetkililer, vatandaşları çağrılarıyla önlemlere uymaları konusunda uyarıyor. Vaka sayısındaki artışa paralel olarak hastanelerdeki yoğunluk artarken, yoğun bakım ünitelerinin yatak kapasiteleri de artmaktadır. Kentte yapılan teftişlerde vatandaşlar genellikle meclislere uymaları konusunda uyarılıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla vatandaşlardan kurallara uymaları isteniyor. Samsun Valisi Zülkif Dağlı yaptığı yazılı açıklamayla vatandaşları tedbirler konusunda duyarlı olmaya davet etti.

SAMSUN VALİLİNDEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Vali Dağlı, “Şehrimizdeki durumu anlık olarak takip ediyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüz ile artan vaka sayısı karşısında alınacak sağlık önlemleri ve planlamalar konusunda sürekli iletişim halindeyiz. Ancak kent merkezimiz ve bazı ilçelerdeki vaka yükü artık kaldırılamayacak bir noktaya doğru adım adım ilerliyor gibi görünüyor. Bu tablonun oluşmaması için bu bölgelerdeki hastanelerimizde yoğun bakım yatak sayısını artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Bu yükü dağıtmak için Asarcık ve Kavak gibi ilçe hastanelerimizi aktif olarak devreye almayı planlıyoruz. “Şehrimize bir bütün olarak bakıyoruz ve tüm sağlık kaynaklarımızı, özel hastaneden veya halktan bağımsız olarak pandemiyle mücadelede ortak olarak kullanıyoruz.”

‘ARTIK İNSANLAR YAZA GÖRE DAHA DİKKATLİ’

İlkadım semtinde yaşayan Orhan Kol, “Bu iş yaz aylarında pek dikkat edilmedi. Eğlence yerleri mekan olsun. Bu konuda da hatalar yaptık. İnşallah kontrollü bir şekilde hijyen ve temizliğe dikkat edersek 3-4 ay içinde bu işten kurtulacağız. İnsanlar artık tedbirler konusunda yaz aylarına göre biraz daha dikkatli. Vakalar arttı, hava soğudukça artacağı belliydi. Aşı devreye girerse, umarım yaz biter ”.

‘MASKESİZ İNSANLARI UYARIRIZ’

Esnaf Hüseyin Kılıçarslan, “Önlem alınmalı ama bazı kişiler önlem almıyor. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Samsun’da vaka sayısı yüksek. ‘Orada’ dediğini duyardık. Artık eşlerde, arkadaşlarda ve akrabalarda görülmeye başlandı. Birçok salgın vakası var. Esnaf maskeleri konusunda insanları sürekli uyarıyoruz. Biz maskesiz insanları işe almıyoruz, hatta tartıştığımız insanlar var. Hastanelerde doluluk oranı çok yüksek ”dedi.

‘DEVLET TEDBİRLER ALIYOR AMA VATANDAŞ SOKAĞA GELİYOR’

Herkesin tedbirlere uyması gerektiğini söyleyen Hakan Kaya, “Valimiz geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı, ilçelerde yoğun bakımda ya da hastanede çok sıkıntı var. Ama bence bu bizim halkımız yüzünden. Çünkü önlemleri uygulamıyoruz. Sadece kendimizi değil, yanımızdakileri de düşünmemiz gerekiyor. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı bile diyor ki, kimse bin ceza yerse, kurullara uymuyor. Devletimiz önlem alıyor ama insanlar sokağa çıkıyor. Hastanelere gittiğimizde yakın arkadaşlarımız, kardeşlerimiz acı içinde ölüyor. İnsanlar önlemleri almalı ”dedi.

samsun'da koronavirüse karşı önlem çağrısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu