Güncel Haberler

Sağlıkçıların beklediği genelge: Covid-19 meslek hastalığı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanlarının görev maluliyet ve meslek hastalığı başvurularının hızla sonuçlanacağını açıklamasının ardından Sağlık Bakanlığı, bu başvurularda izlenecek yolu yayınladığı genelge ile hatırlattı. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 5510 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi hükümlerine göre, COVID-19 teşhisi ile tedavi gören ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ‘engelli’ olmaya karar verenler ve hayatını kaybeden ‘meslek hastalığı’ veya ‘görev maluliyeti’ hükümlerinden yararlanmak için gerekli kuralların 81. sirküleriyle bildirilmiştir.

BUNU UYGULA

Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın imzasıyla çıkarılan genelgede başvurularda izlenecek prosedür şu şekilde açıklandı: Olmasına karar verilenler ve hayatını kaybedenler ‘meslek hastalığı hükümlerinden faydalanabilir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre, kendilerinin veya yakınlarının uygulamalarına göre ‘veya’ görev maluliyeti ‘. Bu kapsamda talepte bulunanların formları eksiksiz doldurularak ilgili birim amiri (İl / İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) ve ardından İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacaktır. Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan memurlar (657 memur) için onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlüklerimiz tarafından alınarak Bakanlığımıza gönderilecek ve Bakanlığımız aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına yönlendirilecektir.

DAHİL ÖZELLER

Üniversitelere bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanları için onaylı başvurular ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne de yapılacaktır.

5 BAŞVURU YAPILDI, 2’Sİ GÜVENLİDİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz hafta TBMM’de yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar bize ulaşan 2’si memur olan 5 başvuru var ve ikimiz de emekli maaşlarını bu kapsamda ödedik. görev sakatlığı. Dolayısıyla var olmayan bir sorundan bahsediyoruz. SGK’ya giderse, koşulları ve illiyet bağı kurulursa, sağlık çalışanımız 4A veya 4C olmasına göre vazife malulü veya meslek hastalığı olur. İl bağlantısı kurulduğu ve gerekli belgeler ve koşullar sağlandığı sürece ”.

‘İLLİYET BAĞI ARANMAMALI’

Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Türkiye Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, “2330 Sayılı Nakit Tazminatı ve Emeklilik Kanunu hükümlerine göre düzenleme yapılmasını istiyoruz. Böylece bir gün çalışsanız bile 30 yıldan fazla emekli oluyorsunuz ve şehitlerin eşlerine ve çocuklarına maaş ödeniyor. Eğitim yardımı alıyor. Sadece görevde özürlü ise tazminatı çalıştıkları kadardır. Ölenlerin ailelerine ödeme yapılmaz. Ek olarak, nedensel bağlantı aranmamalıdır. Bir sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle öldüyse, hastalığa nerede yakalandığına bakılmamalıdır. Bu bir seferberlik halidir. Konu buna göre değerlendirilmelidir. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu