Güncel Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan aşı açıklaması: Birkaç gün içinde teslimat yapılacak

Bakan Koça’nın açıklamalarından satırbaşları;

Bilim adamlarımız önleme, teşhis ve hazırladıkları kılavuzlarla vatandaşlarımızı aydınlatmaya yönelik görüşlerini paylaşıyor. Dünyada virüse yakalanan kişi sayısı 69 milyonu aştı ve artmaya devam ediyor.

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi son birkaç ayda ülkemizde de hızlı bir artışla karşılaştık. Bugün itibariyle yapılan toplam test sayısı 20 milyona ulaştı. Olumlu vaka sayımız 1,5 milyonu geçti.

Ülkemizde şu an Nisan ayına göre ölüm sayılarında günlük vaka sayısında 5 kattan fazla yüzde 55 artış var. Bazı illerde dosyalama ekiplerimizi artırıyoruz.

Sağlık uzmanlarımızın ne kadar yük altında olduğunu biliyorsunuz. Hastalarımızın çoğu yoğun bakım ünitelerimizde yaşam mücadelesi veriyor. Bazı illerde yatan hasta sayısı daha belirgindir. En ufak bir rahatlamaya tahammül etmiyoruz.

Hatay, Adana, Samsun, Mersin, Antalya, Ordu’da vaka sayımız artmaya devam ediyor. Daha katı önlemler kaçınılmazdır. Yüksek risk hala devam ediyor.

İstanbul’da vaka sayısı düşüyor.

AŞI TANIMI

İnsanlarda ilk kez denenen yeni ve daha ucuz bir teknoloji olan mRNA aşısı için görüşmelerimiz devam ediyor. Aşı birkaç gün içinde teslim edilecek ve 50 milyon doz gelecek.

Yerli aşıda insan denemelerinde Faz-1 çalışmaları tamamlanmak üzere.

Aşıyı aldığımızda öncelikle halk sağlığı, tıbbi cihaz ve ilaç kurumu tarafından muayeneler yapılacaktır. Bu incelemelerde veriler değerlendirilecek ve ülkemiz standartlarına uygun bulunması halinde erken kullanım izni verilecektir. Aşı 14-21 gün ara ile 2 doz halinde uygulanacak ve vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verilecektir. Aşı yaptıran vatandaşlarımız kayıt altına alınacaktır. Aşılanan vatandaşlarımız takip edilecek.

Pandemiyle mücadele, çok sektörlü bir sorumluluk gerektirir. Her vatandaşımızın bu bilinçle hareket etmesini istiyoruz.

Kısıtlayıcı önlemlerin etkisi yakından takip edilmektedir. Daha önce ortalama 10 yılda gerçekleştirilen aşı geliştirmeleri 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. Umutlarımızın gerçekleşmesi ancak birlikte hareket etmekle mümkün olacaktır.

Sevdiklerimizi elimizden alan salgının yönetiminde birlikte hareket etmenin önemine dikkat çektim. Birbirimizi ayırarak ve savaşarak salgına karşı başarılı olamayız. Salgınla mücadelede hepimizin aynı tarafta olduğumuzu unutmamalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu