Güncel Haberler

Saat 21.00 itibarıyla başladı! İşte hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları

İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Kovid 19 önlemleri ve merak edilen detaylar;

Koronavirüs (Covid19) salgınının halk sağlığı ve asayiş açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu sağlamak, fiziksel mesafeyi korumak ve hastalığın yayılma oranını kontrol etmek için kontrollü sosyal medyanın temel ilkeleri içinde bulunduğumuz yaşam döneminin yanı sıra temizlik, maske ve mesafe kuralları ve sahada uyulması gereken önlemler; Başkanımızın talimatı doğrultusunda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri belirlenir ve uygulanır.

Koronavirüs salgınının tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da yayılmasında hızlı bir artış olduğu, ülkemizde vaka ve hasta sayısının arttığı kamuoyu tarafından biliniyor.

Bu kapsamda 30.11.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı’nda alınan kararlar doğrultusunda;

Sokağa Çıkma Yasağı Kısıtlamaları Hakkında Genelge

1. Yeni bir karar alınana kadar ülke genelinde hafta sonları; Sokağa çıkma yasağı Cuma günleri saat 21: 00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05: 00’te sona erecektir.
İlk uygulama olarak 04.12.2020 Cuma günü saat 21.00’de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05.00’da sona erecek sokağa çıkma yasağı tüm vatandaşlarımıza uygulanacak ve uygulama aynı şekilde devam edecek sonraki hafta sonları.

1.1. Sokağa çıkma yasağı süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin sürekliliği ve sağlık, tarım ve ormancılık faaliyetlerinin sürekliliği için Ek’te belirtilen yer ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

1.2. Cumartesi ve Pazar günleri kısıtlamaların olduğu pazarlar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişler, (65 yaş ve üstü ve 20 yaş altı) vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olmak kaydıyla 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilirler. araç kullanmayanlar (engelli vatandaşlar hariç) evlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş dükkanlarına gidebilecek. Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuru meyveler ve online sipariş veren firmalar da eve / adrese satış yapabilecek.

1.3. Cumartesi ve Pazar günleri fırın ve / veya fırıncılık lisanslı işletmeler ve bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Vatandaşlarımız (65 yaş ve üstü ve 20 yaş altı olanlar hariç), ekmek ve un ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olmak ve araç kullanmamak kaydıyla ( engelli vatandaşlar için).
Unlu mamuller ve unlu mamuller lisanslı işletmelere ait ekmek dağıtım araçları, sadece market ve manavlara ekmek servisi yapabilecek olup, ekmek dağıtım araçları ile sokaklarda satış yapılmayacaktır.

1.4. Restoran ve restoran tarzı işletmeler sadece sokağa çıkma yasağı olan Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis olarak hizmet verebilmektedir.

2. Yeni bir karar alınana kadar sokağa çıkma yasağı hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında kısıtlanacaktır.
İlk başvuru olarak 01.12.2020 Salı günü saat 21: 00’de başlayıp 02.12.2020 Çarşamba saat 05: 00’da sona eren sokağa çıkma yasağı, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günü tüm vatandaşlarımıza uygulanacaktır. ve önümüzdeki haftalarda Cuma devam edecek.

2.1. Sokağa çıkma yasağı süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin sürekliliği ve sağlık, tarım ve ormancılık faaliyetlerinin sürekliliği için Ek’te belirtilen yer ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

2.2. Sokağa çıkma yasağında belirtilen sürelere uyulması için yapılanlar dışında tüm işyerleri hafta içi 20.00’de kapatılacaktır.

3. Şehirlerarası seyahatlere aşağıdaki zorunlu durumlarda dönem ve günlerde (hafta içi ve hafta sonları uygulanacaktır) izin verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu