Güncel Haberler

Roket fotoğrafları paylaşan Trump’tan İran’a sert tehdit: Sizi sorumlu tutarım!

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Pazar günü Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğinin roket saldırısına uğradığını hatırlatarak, “Bil bakalım bu roketler neredeydi? İran’dan. Irak’ta Amerikalılara saldırı olacağına dair söylentiler duyuyoruz. “ifadesini kullandı.

Trump, büyükelçiliğe girmeye çalışılan ancak başarısız olan 3 roketin fotoğrafını paylaştığı mesajında, “İran’a dostça bir tavsiye. Bir Amerikalı ölürse, İran’ı sorumlu tutacağım. ” dedim.

SALDIRI ORGANİZE EDİLDİ

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği Pazar günü 8 füzeyle saldırıya uğradı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Yeşil Bölgede bulunan ABD Büyükelçiliği’ne füze saldırısı düzenlenirken, ateşlenen füzelerin bir kısmının Yeşil Bölge’ye yakın yerleşim yerlerine düştüğü belirtildi.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Merkezi Ağı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yeşil Bölge’de (ABD Büyükelçiliği) 8 füzenin saldırıya uğradığı, çoğunun bölgedeki yerleşim yerlerine düştüğü, füzelerden birinin isabet ettiği belirtildi. Yeşil Bölge’de kontrol noktası ve bir askerin yaralandığı kaydedildi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada saldırının doğrulandığı ve ateşlenen füzelerin büyükelçilikteki hava savunma sistemi tarafından imha edildiği vurgulandı.

Başbakanlık Askeri Sözcüsü Yahya Resul, yabancı misyon temsilcilerine yönelik saldırıların olumsuz mesajlar içerdiğini ve buraların güvenliğinin sağlanmasında ısrar ettiklerini söyledi.

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda El Sadr, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Sivillerin canını riske atmak milislerin işidir, bunu daha önce de ifade etmiştik. Devletin kontrolü dışında hiç kimsenin silah taşıma hakkı yoktur. “Hükümet, Bağdat’ta olağanüstü hal ilan etmeli ve sivillerin ve yabancı misyon temsilcilerinin güvenliğini sağlamak için sadece orduyu kullanmalıdır.” Sadr, söz konusu güvenliğin sağlanmasında rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.

Sadr açıklamasında Parlamento’ya hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği ile ABD askeri işgalini sona erdirmek için müzakerelere başlaması çağrısında bulundu.

Iraklı Şii siyasi ve dini lideri Sadr, ABD Büyükelçiliğinden bu tür saldırılara cevap vermemesini ve bunu hükümete bırakmasını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu