Güncel Haberler

Prof. Dr. Sertoğulları uyardı: Koronavirüslü biri ilaçlarını kullanmazsa…

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Bünyamin Sertoğulları, koronavirüs teşhisi konulan ve Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen ilaçları kullanmayanları uyardı. İlaç kullanmayan koronavirüs hastalarının daha ağır bir hastalığa sahip olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Sertoğulları, “Vatandaşlar için gönül rahatlığı, bu ilaçlar üretilirken ilk yapılan güvenlik testidir. İlaçların kullanılabileceği dozda yan etkisinin olup olmadığı kontrol edilir. Bu ilaçlar doğrudan koronavirüse yönelik değildir. Ancak yapılan araştırmalar, bu ilaçların koronavirüs hastalığının süresini 10 günden 4 güne düşürdüğünü ortaya koymuştur. “Vatandaşlarımız uyuşturucu kullanmadığında bize geliyorlar, daha fazla yan etkisi olan ağır ilaçlar vermemiz gerekiyor.”

Sertoğulları, “Hastalarımıza zarar verecek bir ilaca başlamayacağımızdan vatandaşlarımız emin olmalı. İlaca baktığımızda bizi korkutmaya yetecek kadar yan etkisi olduğu söylendi, ancak bunlar bin veya 10 bin gibi düşük bir olasılıkla görülebiliyor. “Daha yaygın yan etkiler, yönetebileceğimiz hayatı tehdit eden etkiler değildir” dedi.

İLAÇ KULLANILMAZSA TEMAS RİSKİ ARTAR

Koronavirüs testi pozitif çıkan gençlerin çoğunlukla uyuşturucu kullanmak istemediğini belirten Sertoğulları, “Gençler bu hastalığı özellikle ilaçsız atlatabilirler ancak hastalık süreci daha uzun sürecek ve hastalığı sevdiklerine bulaştırma riski artmaktadır. . “Daha hafif bir hastalığı olan genç hastalarımız var, ancak ilaç kullansaydı daha kısa sürede iyileşebilirdi, ancak uyuşturucu kullanmadığı için annesine ailesini bulaştırdığını gördük.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu