Güncel Haberler

Prof. Dr. Özlenen Özkan gönüllüsü olduğu koronavirüs aşısının yan etkisini açıkladı

Çin’den getirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının testlerine gönüllü olarak katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Bayan Özkan, virüsten kurtulmanın tek umudunun aşı olduğunu bildirdi.

Özkan yaptığı açıklamada, aşılama çalışmalarının önemine işaret ederek, tüm dünyanın Covid-19 belasından bir an önce kurtulmasını temenni etti.

Umarım aşılar faydalı olur. Şu anda etkilerini bilmiyoruz ve dört gözle bekliyoruz. Umarım Türk aşılarımız bir an önce piyasada olur ve çok etkili olur. Aşılar yarışır, Türk aşıları bu yarışa girer inşallah. Özkan, aşıların insanların biraz nefes alması için önemli olduğunu söyledi.

“BİZİM TEK UMUT AŞIDIR”

Salgının dünyayı etkilediğini belirten Özkan, şunları söyledi:

Dua ediyoruz, umarım insanlık bu beladan kurtulur. Çin’den getirilen aşının deneme çalışmalarına da katıldım. İlk dozda bir günlük baş ağrım vardı, ancak ikinci dozda herhangi bir ciddi yan etkisi olmadı. Acının sebebini bilmiyoruz. Aşıdan mı yoksa psikolojik mi? Sonuçları da dört gözle bekliyorum ama bu bir 3. aşama çalışması olduğu için kurallara uyulması gerekiyor. Tamam, bu 3. aşama çalışması bozuldu dedikleri anda sonuçlara bakılacak. O zaman ‘baş ağrısının ne olduğunu’ anlayacağız. o. Aşı çalışmaları bizim için çok önemli çünkü tek umudumuz aşı. Ne yazık ki hiçbir ilaç bunu yapamaz. Aşı çalışmalarının sonuçlarını dört gözle bekliyoruz. “

Özkan, Akdeniz Üniversitesi’nin de aşılarla ilgili çalışmalar yürüttüğüne dikkati çekerek, “Bu süreçler maalesef çok hızlı olamaz çünkü güvenli olmalı. Etkili olduğunu kanıtlamalısın. Aşı çalışmalarımız hızla devam ediyor. Umarım bizden iyi haberler gelir. ” O konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu