Güncel Haberler

Prof. Ceyhan’dan mutasyon iddialarını yıkacak açıklama! ‘Salgın bitebilir’

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı. Mehmet Ceyhan, mutasyona uğramış koronavirüsle ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. “Henüz endişelenecek bir şey yok” ifadesini kullanan Ceyhan, “Her zamanki gibi dikkatli olmalıyız” uyarısında bulundu.

Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, mutasyona uğramış virüs hakkında şu bilgileri paylaştı:

‘DAHA BULAŞICI OLAN KLİNİK VERİLER İLE ONAYLANMADI’

Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan yeni mutant corona virüsü (B.1.1.7) konusunda birkaç gündür herkes telaş içinde. Henüz karamsarlık için bir neden yok. Çünkü;

1. Kirlenmenin% 70 arttığı bulgusu şimdilik sadece bir modelleme sonucudur. Henüz daha bulaşıcı olduğu laboratuvar ve klinik verilerle doğrulanmadı.

2. Ülkelerin önlem alması doğaldır, çünkü virüsün özellikleri tam olarak anlaşılıncaya kadar virüsün yayılmasının engellenmesi, yani daha bulaşıcı ve ağır hastalığa neden olmadığı açıktır.

MUTASYON PANDEMİ SONLANDIRABİLİR

3. Bu mutasyon aslında orijinal virüsten daha hızlı yayılıyorsa, salgının bitmesini beklediğimiz mutasyonun da başlangıcı olabilir. Çünkü bu mutasyonla virüsün daha bulaşıcı ama zararsız olmasını bekliyoruz. Yani ilk değişiklik olmuş olabilir.

4. Ancak istemediğimiz yönde bir mutasyon varsa virüsün yayılmasını engellemeye çalışacağız. Sonuç olarak, henüz alarma geçecek bir noktada değiliz. Her zamanki gibi dikkatli olmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu