Güncel Haberler

Polonya’da ünlü 18 kişiye vaktinden önce aşı yapıldı, soruşturma açıldı

Polonya’ya gönderilen 10 bin dozluk Pfizer / BioNTech aşısı 25 Aralık gecesi ülkeye ulaştı. Aşılamada öncelik sağlık mesleği mensuplarına ve ailelerine veriliyor.

Ancak tüm sağlık çalışanları aşılanmadan önce aralarında eski başbakan Leszek Miller ile ülke çapında tanınan oyuncular, şarkıcılar ve televizyon programlarının sunucularının da bulunduğu 18 kişilik bir grubun çizginin önüne geçerek aşı olduğu haberi, ülkede tepki çekti.

Bu kişilerin aşılarını Varşova Tıp Üniversitesi’nde yaptırdığı yazılan haberde, üniversitenin “2020 yılı sonuna kadar kullanılması gereken aşırı doz aşısı var” açıklamasına da yer verildi.

Hastaneden yapılan açıklamada, aşının planlanmasına karşı herkesten önce vurulduğu iddia edilen 18 kişinin “aşı kampanyasını desteklemek için ‘aşı elçisi’ olarak çizginin önüne geçtiği belirtildi.

Skandal, 30 Aralık’ta hastanenin hasta listesinde yer alan eski başbakan Leszek Miller’ın sosyal medya hesabından aşı olduğu hastaneden aldığı bir belgeyi paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Ülkede iktidardaki Kanun ve Adalet Partisi yerel yöneticilerinin bir kısmının da sağlık çalışanlarını engelleyerek aşı olduğu ortaya çıktı; parti yerel bir yetkiliyi ihraç etmişti.

Polonya’da aşı kampanyası 27 Aralık’ta başladı. İlk aşamada sadece sağlık çalışanları aşılanmaktadır. Hükümet, bundan sonra bu sağlık çalışanlarının ailelerinin geleceğini açıkladı. Yaşlıların, öğretmenlerin ve ordu birliklerinin Ocak ayı sonuna kadar aşılanması planlanıyor. Daha sonra 38 milyonluk ülkede herkes tek tek aşılanacak.

Hastane bugüne kadar 300’ü kendi çalışanı olmak üzere 450 kişiyi aşıladı; 132’sinin aileleri ve hastaları arasında risk grubunda olduğunu açıkladı.

132 kişilik listedeki hastalar arasında başka politikacılar da var.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Kuralları çiğnemenin hiçbir meşru açıklaması olamaz,” dedi. Bu gerçek bir skandal ”dedi.

Hükümet Sözcüsü Piotr Muller Pazartesi günü hükümet soruşturmasının başlatıldığını söyledi ve “Umarım tüm suçlular cezalarını bir an önce alırlar” dedi.

Aşılamadan sorumlu üst düzey Polonya hükümeti yetkilisi Michal Dworczyk de Pazartesi günü bir açıklama yaptı. Buna göre ülkede bugüne kadar 50 bin kişiye koronavirüs aşısı yapıldı.

Ülkede Mart ayı sonuna kadar 2,9 milyon kişinin aşılanması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu