Güncel Haberler

PKK’nın yeni finans kaynağı DEAŞ! 6 bin DEAŞ’lıyı serbest bıraktılar

Suriye’de sahada faaliyet gösteren güvenlik birimleri, PKK’nın geçtiğimiz ay El Hol Kampı’nda tutulan 515 IŞİD üyesini serbest bıraktığını ve Deyrizor’a gönderdiğini belirledi. Fırat’ın doğusunda PKK’nın kontrolsüz bir şekilde serbest bıraktığı DEAŞ’tan terörist sayısının 6 bine ulaştığı, tahliye için alınan “tahliye parası” ise milyonlarca dolara ulaştığı belirtildi.

EĞİTİME ALIYORLAR

Güvenlik kaynakları, PKK’nın tahliye karşılığında para almanın yanı sıra, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’de ve Suriye’de terörden arındırdığı bölgelerde DEAŞ teröristlerine eylem ve terörü tırmandırma şartı getirdiğini belirtti. bu kapsamda çok sayıda DEAŞ mensubu PKK kamplarında eğitildi.

AİLELER AKSİYON VE PARA İÇİN BEKLENİYOR

PKK’nın terör kararını yerine getirmek ve ek tahliye ücreti ödemek için serbest bıraktığı DEAŞ’lı teröristlerin ailelerini kamplarda tutmaya devam ettiği belirtildi. DEAŞ’lıların ek para ödedikten sonra terör eylemini gerçekleştirip ailelerini kamplardan çıkarabildikleri bildirildi.

SKH KOORDİNATLARI

Bölgedeki güvenlik kaynakları, Suriyeli DEAŞ’lıların kamplardan tahliye sürecinin PKK / YPG’nin Suriye kolu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) koordinasyonunda yürütüldüğü ve terör örgütünün, Bölge halkının yoğun tepkisi ile karşı karşıya kalan tahliye yöntemini Arap aşiretlerinin yararına kullandı. Aynı kaynaklar, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazen DEAŞ’lıların kamplardan sürüldüğünü gözlemlediğini belirtti. DEAŞ’lıları para karşılığında serbest bırakarak maddi kaynak sağlayan PKK’nın, bölgeleri terörizmden arındırarak istikrarı bozarak sığınmacıların geri dönüşünü engellemeyi planladığı da vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu