Güncel Haberler

PKK/YPG’nin kontrol noktalarına saldırı planı deşifre oldu, canlı bomba etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK; Suriye ve Irak’ta sınır ötesi operasyonlar, hareketin kısıtlanması ve yeni katılım eksikliğinden sonra girdiği çıkmazdan kurtulmak ve üssüne mesaj göndermek amacıyla güvenlik güçlerine saldırı emri verdi. Terör örgütü liderlerinin verdiği talimatlar doğrultusunda saldırılar Suriyeli teröristler tarafından talep edildi. Terörist elebaşları; Bölgeyle sınır ötesi operasyonda terör örgütü kurtarıldı, Türk ordusunun kendi yolunda kontrol noktasından arabaya bomba atma rolünü koordine ederken, Türkiye’de ise polis ve askerler tarafından kontrol noktalarında kurulan bombalı araç veya canlı bomba yöntemi ile yapılan saldırı verildi talimat verildi. Terör örgütü böylelikle Türklerin Suriye’deki kontrol noktalarında askeri manevrayı çekerek kazanması, Türkiye’de Suriye uyruklulara yönelik saldırı ile mültecilere karşı kaos ve isyan yaratmayı amaçlayan teröristler tespit edildi.

SURİYE’DE 2 ŞEHİT

İstihbarat birimleri tarafından alınan bu bilginin ardından güvenlik güçleri de alarma geçti. Dün saat 15.30 sıralarında Suriye’nin Ras al-Din ilçesi Haseke yolunda yol kontrol noktasında bir kamyonet tarafından terörist saldırı düzenlendi. Hain saldırıda 2 Türk askeri ve 2 Suriye Ulusal Ordusu askeri şehit oldu, 6 Türk askeri ve 2 SMO askeri yaralandı. Saldırının ardından bölge alarma geçirilirken, saldırıya bomba yüklü araçla bağlanabilecek çok sayıda kişi gözaltına alındı.

TÜRKİYE’DE UYUMLU SALDIRILARIN PLANI

İstihbarat teşkilatlarının eşzamanlı terör örgütü saldırısı sonrasında 2 asker şehit oldu, Türkiye’deki güvenlik güçlerini uyararak benzer bir saldırı planladığı bilgisine ulaştı. Uyarının ardından Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi 70 kilometre uzaklıktaki Resulayn’da 2 askerin şehit olduğu girişinde güvenlik güçlerince durdurulan taksideki terörist, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Beline bağladığı patlayıcıyı korse ile patlatmak istediği durum. Teröristin beline sardığı korsenin içindeki 1.5 kilogram patlayıcı kontrollü bir şekilde imha edildi.

EYLEM İÇİN SURİYE’DEN GÖNDERİLDİ

Viranşehir’deki kontrol noktasında polisi hedef alan saldırıyı gerçekleştirmek için gelen teröristin Suriye uyruklu Beşir El Abjil olduğu belirlendi. Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’nin Kamışlı bölgesinden yasadışı yollarla Mardin’e geldiği ve eylem için Viranşehir’deki kontrol noktasına dikkat çekmemek için taksiyle hareket ettiği tespit edilen intihar bombacısı da, terör örgütü PKK / YPG Suriye’de. Resul bölgesinde bulunduğu tespit edildi. Teröristin beline sarılan korse içindeki patlayıcı ile sınırdan geçtiği belirlendi ve engellenmesi halinde üzerine bombayı patlatması talimatı verildi. Teröristin üzerine yakalanan C-4 tipi patlayıcının daha fazla can kaybına ve yaralanmaya neden olmak için çivi ve demir parçalarıyla güçlendirildiği ortaya çıktı.

SALDIRIYA BAĞLI OLANLAR İÇİN OPERASYON

Son anda engellenen saldırının ardından Suriye uyruklu intihar bombacısıyla bağlantılı olduğu düşünülen kişilere operasyonlar yapıldı. Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe’de, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda bir kısmı gözaltına alındı. Teröristin sınırdan geçişi ve Viranşehir’deki kontrol noktasına saldırı girişimi ile ilgili sorgulanan şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınmış olabileceği de öğrenildi.

GÜVENLİK KUVVETLERİ YAKLAŞIM DURUMUNA GİRMİŞTİR

Türkiye’deki güvenlik güçlerini hedef alan terör saldırılarının ardından Suriye kontrol noktaları da yarım saat arayla alarm durumuna geçti. Terör örgütü PKK / YPG’nin hedef aldığı kontrol noktalarına olası saldırı ihtimaline karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Yapılan uyarıda; Kontrol noktalarında kademeli geçiş sağlayan barikat sayısının artırılması, araçların yavaşlatılması ve şüpheli araçların güvenlik güçlerinden uzaktan indirilebilmesi talep edildi. Yol kontrol noktalarında görevli personelin çelik yelek giymesi ve şüpheli durumlara hassasiyetle yaklaşması konusunda uyarılar yapılırken, sivil araçların güvenlik güçlerinin içine ve çevresine park edilmesine ve kullanılan hizmetlerin güzergahlarına izin verilmemesi istendi. polis ve askerler tarafından da değiştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu