Güncel Haberler

Pfizer ve BioNTech’in aşısından kötü haber: Hedef yarıya düştü

ABD ilaç şirketi Pfizer’in sözcüsü Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, dağıtım zincirinin genişletilmesine yönelik çalışmalar beklenenden uzun sürdüğü için bu yıl için açıklanan aşı dağıtım hedefini yarıya indirmek zorunda olduklarını söyledi. Sözcü ayrıca klinik çalışmaların sonuçlarının beklenenden daha geç geldiğini belirtti.

Gazete haberinde Pfizer’in başlangıçta bu yıl sonuna kadar kurum içinde 100 milyon doz aşı göndermeyi hedeflediği, ancak gecikmeler nedeniyle dağıtım hedefini yıl sonuna kadar 50 milyon doza düşürdüğü belirtildi. bu yıl. Ancak önümüzdeki yıl 1 milyardan fazla aşı dozunun dağıtılması hedefinde bir değişiklik olmadı.

DW Turkish’de yer alan habere göre Pfizer’in Alman biyoteknoloji firması Biontech ile birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüsten korunmak için aşı yapılacak kişiye düzenli aralıklarla iki doz aşı verilmelidir. Wall Street Journal ayrıca, aşı geliştirme çalışmalarına katılan bir kişiye dayanan bilgilere göre, aşı için sonradan üretilen bazı parçaların ilk üretim standartlarını karşılamadığını yazdı. Haberlerde firmanın bu konuda daha fazla bilgi vermediği vurgulandı.

İNGİLTERE’DEN İLK İZİN

İngiltere, Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen aşının kullanımına izin veren ilk ülkeydi. Resmi izin verildikten sonra İngiltere’ye ilk sevkiyat başladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa İlaç Kurumu (EMA) da Biontech ve Pfizer tarafından yapılan izin başvurusunu gözden geçirme sürecindedir. ABD’de, uygulamaya Aralık ayı ortasında izin verilmesi bekleniyor.

YÜZDE 95 KORUMA SAĞLAR

Biontech ve Pfizer’in geliştirdiği BNT162b2 kodlu aşının kapsamlı testler sonrasında Covid-19’a karşı yüzde 95 koruma sağladığı belirlendi. Aşının tüm yaş gruplarında ve farklı demografik özelliklere sahip kişilerde hemen hemen aynı korumayı sağladığı ve ciddi yan etkilerinin olmadığı belirtiliyor. Aşı, 65 yaşın üzerindekilere yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar koruma sağladığı bilinmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu