Magazin

“Pandemide boyun fıtığı görülme sıklığı arttı”

Pendik Medipol Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanı. Dr. Şevket Yalçın, Kovid-19 salgınında artan boyun fıtığı görülme sıklığına dikkat çekerek açıklamalarda bulundu. Dr. Yalçın, bel ağrısından sonra en sık görülen kas iskelet sistemi şikayetinin boyun ağrısı olduğunu belirtti. “Yetişkinlerin 2 / 3’ü hayatlarının bir noktasında boyun ağrısı çekiyor. Çoğu omurga ve yumuşak dokudan kaynaklansa da omurga dışındaki dokulardan da yansıyan ağrılar olabilir. Hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ayırıcı tanı açısından çok değerlidir. Boyun ağrısına farklı anatomik yapılar ve birçok hastalık neden olabilir. “Tendonlar, bağlar, paraservikal kaslar, intervertebral diskler, servikal sinir kökleri ve boyundaki faset eklemlerinin tümü bir ağrı kaynağı olabilir” dedi.

BOZULMA YAŞ İLE GELİYOR

Dr. Yalçın boyun fıtığının yani boyun fıtığının nasıl geliştiğini şu şekilde anlattı: “Omurga, vertebra adı verilen birbirine bağlı bir dizi kemikten oluşur. Omurlar birbirine bir disk ve faset eklem adı verilen iki küçük eklem ile bağlanır. Bir omuru diğerine bağlayan disk, omurlar arasında bir yastık veya amortisör görevi görür. Yaşlanma ile diskin merkezi yapısı su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve diskin işlevinde bozulmaya neden olabilir. Bu durumda diskin merkezi yapısı, dış katmandaki yırtığın sinirlerin ve omuriliğin geçtiği kanala taşmasına neden olabilir. Bu duruma disk herniasyonu denir. “

CEP TELEFONU BAĞIMLILIĞI ARTIRIYOR

Boyun fıtığına neden olan faktörler Dr.Yalçın şöyle sıraladı:

“Uzun süre kötü bir pozisyonda oturmak, yaşın artması, ağır fiziksel işlerde çalışma, işte mutsuzluk ve depresyon, sık baş ağrısı öyküsü, sık boyun fleksiyonu (boynu öne doğru eğerek çalışmak), ani hareketler ve travma başlıca nedenlerdir. . Son zamanlarda artan cep telefonu kullanımı, masa başında uzun süreli çalışma, sabit pozisyonda çalışma boyun fıtığı riskini artırmaktadır.

AĞRI, SENTEZ VE SPAZMA

Yalçın, boyun fıtığı belirtileriyle ilgili olarak, “Boyun fıtığı, boyunda ağrı, omuzlara yayılan ağrı, el ve kollarda parestezi (uyuşma) ve uyuşukluk, boyun kaslarında güçsüzlük ve spazm oluşturabilir. Sabah uyanırken daha kötü hissedilen ağrı, yanlış yastık seçimi veya uygun olmayan uyku pozisyonlarından kaynaklanıyor olabilir. Boyun fıtığı ile sıklıkla karıştırılabilen nedenlerden biri miyofasiyal ağrı sendromudur. Kas içi tetik noktaları, gerginlik bantları ve basınca duyarlılık ile karakterize lokalize ağrılardır. Sıklıkla servikal paravertebral kaslarda ve traplarda görülür. Özellikle kötü duruşta uzun süre çalışan kişilerde görülür. Hasta tipik olarak üst boyun trapeleri ve kürek kemiği çevresinde ağrı ve sertlikten şikayet eder. Ağrının referans bölge ile kola da yayılabildiğini ancak nörolojik bir bulgunun eşlik etmediğini söyledi.

MASAJ, EGZERSİZ, YAKİ UYGULANABİLİR

Hastaların yüzde 90’ının ameliyata ihtiyaç duymadığını belirten Dr. Yalçın, tedavi yöntemlerini şu şekilde değerlendirdi:

“Tedavi için analjezikler, kısa süreli dinlenme ve duruş eğitimi ve egzersizleri önerilir. Ayrıca fizik tedavi, manipülasyon, masaj terapisi uygulanabilir. Yaygın olarak yakı tedavisi olarak bilinen bant tedavisi, kas ağrısı için kullanılabilir. Ciltte kızarıklık, hassasiyet varsa ve hamileyseniz veya emziriyorsanız yakı tedavisi kullanmamalısınız. Alçı tedavisi kasları ısıtabilir ve kasları yumuşatabilir. Boyun ağrısında masaj ve manipülasyon, tedavi eğitimli kişiler tarafından yapıldığında ağrıyı azaltabilir. Bu tedaviler bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Boyun fıtıklarında ilaç tedavisi, traksiyon ve iyi tasarlanmış fizik tedavi programına tatmin edici yanıt alınamayan hastalara servikal steroid epidural enjeksiyon uygulanabilir. Hastaların yüzde 90’ında cerrahi tedavi gerekmemektedir. Konservatif tedaviye dirençli 6-12 hafta süren şiddetli ağrı veya progresif nörolojik defisit durumlarında cerrahi düşünülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu