Güncel Haberler

Oyuncu Ayşecan Tatari kızına kavuştuğu anı paylaştı: Hiç korkmadım!

oyuncu ayşecan tatari, kızıyla tanıştığı an paylaştı: hiç korkmadım!

Doğum odası kapısının yanında zafer pozu. Onlardan bahsetmek için…

Böyle bir fotoğrafımız yok, doğum odasına gitmedik ama bu süreçte emin olduğum tek şey doğum, plan yaparken başınıza gelenler.

oyuncu ayşecan tatari kızıyla tanıştığı an paylaştı: asla korkmadım!

Hikayemize önce Pelin ekledi, 20’li yaşlarımızda Bodrum’da tanıştık, 30’lu yıllarda antrenman yapmaya karar verdik ve bu arada haftada iki kez yoga yaptık.

Eski Yunancada “doula” kelimesinin sözlük karşılığı köle kadın anlamına gelir. Bu anlamı sevmiyorum. Şimdi yetersiz bir tanım olan “doğum destekçisi” nin karşılığı. Daha doğrusu, bence: bu size tıbbi olarak müdahale etmez ve şu anda ihtiyacınız olan şey tam size göre.

oyuncu ayşecan tatari kızıyla tanıştığı an paylaştı: asla korkmadım!

Şimdi, Pelin’e sorarsanız, tüm iyi doula gibi, bir doula’nın doğum için gerekli olmadığını, kişinin sadece vücuduna ve bebeğine güvenmesi gerektiğini ve her kadının bu güce sahip olduğunu söyleyecektir. Sana diyorum; Durum!

Evet, yeniden doğum yapıyorsunuz ama bedene ve bebeğe güvenmek için, onu bilen biriyle bu yolda yürümek gerekiyor, çünkü aslında tam olarak süreci, olasılıklarını, işleyişini bilmiyoruz. Pelin yine reddederdi ama onsuz böyle bir doğum hikayem olamazdı.

oyuncu ayşecan tatari kızıyla tanıştığı an paylaştı: asla korkmadım!

Bana hep soruyordun, ‘korkuyoruz, korkmuyor musun?’ Aynen böyle, ağrılarım başladığında ayağa kalkıp müzik çaldım ve saçımı kıvırdım. (Hiç maşam kalmamıştı tabi ki, saçımın son hali fotoğrafta yani ayrı bir konu…) Yani ilk andan son ana kadar hiç bir korku duygusu hissetmedim. ağrı en şiddetliydi veya doğumda.

Korkmamamın en büyük sebebi süreci öğrenmiş olmam ve güvendiğim bir ekibim olmasıydı. Yaptığı işin maddi bir ödülü olmasa bile, bana sorarsanız, bu sadece kız kardeşine sağlanabilecek bir destek.

oyuncu ayşecan tatari, kızıyla tanıştığı an paylaştı: hiç korkmadım!

Diğeri ise hayatımıza son anda giren ebemiz Setenay. Hastane turuna çıktığımızda onunla tanıştık. (Bence bu yapılması gerekenlerden biri. Git ve kalacağın odayı, doğum odasını gör. Hemşirelerle, hizmetçiyle, ebelerle tanışın. Bana öyle geldi ki arkadaşlarım beni selamladı. doğuma gitti.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu