Güncel Haberler

Öykü Arin’in annesinden kök hücre bağışı çağrısı

İzmir’de 2018 yılında Juvenil Myelomonocytic Lösemi (JMML) tanısı alan Öykü Arin Yazıcı tedavi için Antalya’ya getirildi. Anne Eylem Şen Yazıcı ve baba Çağdaş Yazıcı tarafından ‘Öykü Arin’e Umut Olun’ kampanyası başlatıldı. Yurt içi ve yurt dışında binlerce kişi, umut olması için Öykü’ye kök hücre bağışladı. 11 Nisan 2019’da hastanede tedavi altına alınan Öykü Arin, annesi Eylem Şen Yazıcı’dan nakledildi. Nakil olumsuz olunca babası Çağdaş Yazıcı’nın yaptığı yarı-eşli nakilde ilik uyumu yüzde 98,5 başarılı oldu. Tedavisi süresince steril bir odada kalan Öykü Arin, taburcu olduktan sonra uzun süre evde kaldı ve enfeksiyon kapmamaya özen gösterdi. Ülkede koronavirüs görülmesinin ardından lösemi tedavisi nedeniyle risk grubunda yer alan Öykü Arin, doktorlarının uyarısıyla ailesi tarafından belli bir süre evde karantinaya alındı. Risk grubunda yer alan Öykü Arin’in ilik savaşının% 100 uyumlu nakil bulunamaması nedeniyle olduğu belirtildi.

‘KRONİK İLİK SAVAŞI DEVAM EDİYOR’

Ağustos ayında İzmir’deki evine dönen Öykü Arin’in 2020’de koronavirüs nedeniyle herkes gibi zor bir süreç geçirdiğini belirten Eylem Şen Yazıcı, 2021’de bu sıkıntılardan aşılarla kurtulmayı umduğunu söyledi. Yazıcı, “2020 bizim için de zor bir yıldı. “Öykü Arin ile kronik ilik savaşı veriyoruz” dedi.

‘BAĞIŞÇI OL, KAN VER’

Eylem Şen Yazıcı, kronik ilik savaşı devam eden Öykü Arin’in yeniden kemik iliğine ihtiyaç duyabileceğini belirterek, hem binlerce çocuğun hem de yetişkinin Öykü Arin için ilik ihtiyacı olduğunu söyledi. Salgın nedeniyle bağış yapanların sayısı önemli ölçüde azaldı. Aslında sadece kök hücre ihtiyacını değil, trombosit veya çeşitli kan ihtiyacını karşılamak zordur. Bu yüzden, bu zor günlerde kronik hastalığı olanları unutmayın. Lösemili çocukları unutma. Kök hücre bağışçısı olun. Bağışçı ol, kan ver ”dedi.

‘KÖK HÜCRE BAĞIŞI BEKLENEN ÇOCUKLARI UNUTMAYIN’

Türkiye’de kanın kök hücre bağışı yaptığını hatırlatan Sen Yazıcı, şunları kaydetti: “Bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir paket halinde tükürüğüne örnek olarak internetten sipariş ettiğiniz bir kit ile tükürüklerinin içine koymak, 2021’den itibaren temennimiz, herkesin bağışçı olabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın bu sisteme geçmesini bekliyoruz.Çünkü binlerce çocuk binlerce yetişkin bağışçıyı bekliyor. Lütfen bağışçı olun ve Asla pes etmeyin Kök hücre bağışı hayat kurtarır İnsan hayatının ne kadar değerli olduğunu bildiğimiz ve yaşama hakkının çok kıymetli olduğunu çok içten hissettiğimiz günler yaşıyoruz.Kök bekleyen çocukları ve yetişkinleri bırakmayın. Sadece bu günlerde hücre bağışı. “

2021 dileğini açıklayan Öykü Arin Yazıcı, “Disneyland’e gidip yüzmek istiyorum. Dikkatli olun, koronaya yakalanmayın ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu