Güncel Haberler

Osman Kavala hakim karşısında

Tutuklu sanık Osman Kavala, İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBIS) ile bağlandı. Duruşma, mahkeme başkanının iddianameyi okumasıyla devam ediyor.

NE OLDU

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada beraat eden ve serbest bırakılan Osman Kavala, “askeri ve siyasi casusluk” suçundan tekrar tutuklandı. Kavala ve Barkey hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni kaldırmaya teşebbüs etme ve şiddet kullanma girişiminde bulunma ve” Devlet güvenliği veya iç veya dış siyasi menfaatler açısından, mahiyeti gereği, gizli kalması gereken bilgilerin sağlanması konusunda dosyalanmıştıö amaç için siyasi veya askeri casusluk suçu.

İDDİA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminde iş adamı Osman Kavala ile tutuklama emri bulunan eski CIA danışmanı Henri Barkey’in yer aldığı belirtildi. İddianamede, darbe girişiminden önce sanıkların FETÖ mahremiyet görevlileri ile paralel olarak darbe girişimine hazırlık yaptıkları belirtildi. Sanıkların, iddianamede yoğun yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinin kaydedildiğini belirten CIA’nın eski danışmanı Barkey, 15 Temmuz’da Türkiye’ye geldiğini ve faaliyetlerini gizlemek için bir oturma düzenlediğini vurguladı.

İddianamede Osman Kavala ve Henri Barkey “Türkiye Cumhuriyeti’ni Anayasa’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmak için güç ve şiddet kullanmakla” ve “Devlet güvenliği veya doğası gereği iç veya dış siyasi çıkarlar açısından kalmalıdır” suçladı. gizli bilgi, siyasi veya askeri casusluk sırasına göre ağırlaştırılmış müebbet hapis ve ayrıca 20 yıl hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu