Magazin

Onur Ademhan: Pandemiye karşı bilinçlendik

Uzman Dr. Onur Ademhan, başta herkes gibi diş hekimlerinin de bilmedikleri bir süreçle karşılaştıklarını kaydetti. Ademhan, hastalara nasıl yaklaşılacağı ve hizmetin nasıl sağlanacağına dair düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı, Türk Dişhekimleri Birliği ve bağlı odalar genelge ve duyurular yayınlayarak, önlemleri içeren bir yol haritasını ellerine verdi. Covid-19’un yayılmasını önlemek için diş hekimlerinin alması gereken. . Ademhan sözlerine şöyle devam etti:

Diş hekimleri olarak bir günde baktığımız hasta sayısını azalttık, bekleme odalarında kaldıkları süreyi en aza indirdik, iki hasta arasında en az 10 dakika bıraktık, odaları havalandırdık ve kullandığımız aletleri her zamankinden daha iyi dezenfekte ettik. Bahçemize masa ve sandalyeler koyup açık havada bekleme imkanı sağladık. HES kod uygulamasına geçtik. Ayrıca kendimizi ve yardımcılarımızı korumak için önlemler aldık. Şimdi onları oturttuk. Bundan sonra eskiye döneceğimizi sanmıyorum. Pandemi bitse bile böyle devam ediyor. Biz ve hastalar da bilinçlendik. Başlangıçta hastalarımızla yaşadığımız sorunlar birer birer ortadan kalktı. Şimdi herkes uygun şekilde takılmış maskeyle geliyor. Hemen girişte el dezenfektanına dönerler. Başka hastalarla tanışmamak için ne gibi önlemler alındığını arayan ve soran insanlar bile var. Ayrıca HES kod uygulamasına geçişimizi olumlu ve rahatlatıcı buluyorlar. “

GECİKME SORUNU BÜYÜTÜR

Türkiye’de pandemiden ilk ölümün ilan edilmesinden bu yana üç ila dört aydır meydana gelen acil ve acil olmayan sağlık karmaşası durumlarını hatırlatan Uzman Dr. Ademhan, Ama bir şekilde hayat devam ediyor. Pandemi endişeleri nedeniyle insanların beklenti ve arzuları gecikmiyor. İş hayatının sosyo-ekonomik koşulları nedeniyle insanların kahkahaları ve konuşmaları çok önemli olabilir. “Önlemler doğru alındığında acil diş çekimi ile estetik operasyon arasında kontaminasyon riski açısından fark yoktur.” Acil tedavilerin ve rutin kontrollerin ertelenmediğini belirten Ademhan, kıymetli insanlarımızı kaybettiğimizde salgın korkusu ile tedaviden kaçınmanın kötü sonuçlarını gördüğümüzü hatırlatarak, sağlık sorunlarının sonrasında daha büyük ve daha karmaşık sorunlara yol açabileceğini ifade ederek, tedavi daha zor hale gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu