Güncel Haberler

Önlem aşısı tuttu

Hükümet tarafından yapılan değerlendirmelere göre yeni kararların gerçek sonuçları bir hafta içinde görülecek. Ancak son günlerde İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde düşüş eğiliminin başladığı öğrenildi. Bu azalmadaki en önemli etken kafeterya, restoran ve kahvehanelerin kapanması olarak değerlendiriliyor.

YOĞUN BAKIM SÜRESİ DÜŞTÜ

Büyükşehirlerde vaka sayısında kısmi bir azalma olurken, en büyük önlem olarak yoğun bakıma erişim süresi alınmıştır. Verilen bilgiye göre acil bir hastanın yoğun bakıma alınması için bekleme süresi son haftalarda 60-70 saate yükseldi. Geçen hafta bunun 20 saate düştüğü bildirildi. Bunun daha da aşağı inmesi gerekiyor.

ANADOLU’DA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Ancak Anadolu şehirlerindeki vaka sayısının azalması için biraz daha beklemek gerekecek. Pek çok ildeki artış eğiliminin halen devam ettiği ve bunun sonuçlarının 10-15 gün içinde alınmaya başlayacağı belirtiliyor. 30 bin bandında kalan toplam vaka sayısının Anadolu illerindeki artıştan kaynaklandığı belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın artış açıkladığı illerin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Anadolu illerindeki artış eğiliminin son dönemde bu illerde küçük mekanlarda yaşamaya geçiş ve büyük şehirlere göre daha düşük sosyal dokunulmazlık nedeniyle olduğu değerlendirilmektedir. Yapılan hesaplamalara göre öncelikle Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır ve Trabzon gibi büyük şehirlerde vaka sayısında azalma olacak.

OCAK AYINDA 20 BİN

Ocak ayında sosyal dokunulmazlığın ulaşacağı sayı, önlem ve aşılama uygulamalarının başlamasıyla vakalar azalacak. Ocak ayında vaka sayısının en az 20 bine düşmesi, Şubat ayında 10 bini görmesi gerektiği belirtiliyor. Öte yandan yeni kararlar alınırken birden fazla başlık altında değerlendirmeler yapıldığı öğrenilmiş ve bu aşamada önlemlerin bunlarla sınırlı olması gerektiği sonucuna varılmıştır.

İSTANBUL’DA% 25 DÜŞÜŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumartesi günü yaptığı tweet ile İstanbul’da vakaların azaldığına dikkat çekti. Koca, “Her hafta olduğu gibi il sağlık yöneticilerimiz ve başhekimlerimizle İstanbul’u değerlendirdik. Geçtiğimiz ay yapılan çalışmalar ve tedbirlerle bu hafta vaka sayısında yüzde 25 azalma başladı. Ancak hastane ve yoğun bakım yükü devam ediyor. Ara vermeden savaşmaya devam edelim ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu