Güncel Haberler

Önemli uyarı: Kritik seviyenin altına indi

Kocaeli’de salgına karşı alınan tedbirlerle vaka sayısı azalmaya devam ediyor. Ancak kentte Kızılay’a yapılan kan bağışlarında ciddi bir düşüş gözleniyor. Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Cengiz İpek, kan stoklarının kritik seviyenin altında olduğunu söyleyerek vatandaşları kan bağışına çağırdı.

‘KAN STOKLARIMIZDA ÖNEMLİ BİR AZALMA’

Kan bağışçılarının sayısında ciddi bir düşüş olduğunu belirten İpek, “Pandemi nedeniyle plazma bağışımız özellikle birinci ve ikinci dalgalarda önemli rakamlara ulaştı. Bu rakamlarla binlerce vatandaşımız şifa buldu. Bu anlamda çok önemli bir çalışma yaptık. Ancak Aralık ayı itibarıyla geldiğimiz noktada kan stoklarımız önemli ölçüde azaldı. Kritik eşiğin altına düştüğümüzü söyleyebiliriz. Bu arada hastanelerde acil ameliyatı bekleyen hastalarımız var. Bu hastalar için ciddi kan bağışı gereklidir. Oldukça cömert olan Kocaeli halkımızın bu hastaları kan bağışıyla iyileştireceğini biliyorum. Bildiğiniz gibi kan satılan bir ürün değildir. Fabrikalarda üretilen bir ürün değildir. Tamamen kişinin yaşamı ile ilgilidir ve kişi verdiğinde canlanabilir. Kocaeli halkı olarak hayata hayat katalım. İyileşmeyi bekleyen hasta kardeşlerimize, vatandaşlarımıza ve dostlarımıza hayat olalım ve bu önemli sorumluluğu yerine getirelim ”

önemli uyarı: kritik seviyenin altına indi

‘İNSANLARIMIZ FARKINDA OLMUYOR’

Kızılay Kan Toplama Merkezlerinde hijyenin çok önemli olduğunu vurgulayan İpek, “Salgın nedeniyle bunu açıklamak gerekiyor. Halkımızın, bağışçılarımızın korku duyması oldukça normaldir. Ancak bağışçılarımız için hafta sonları sokağa çıkma yasağı olsa bile herhangi bir kısıtlama yoktur. Bağışçılarımız çok kolay gelip kan bağışı yapabilirler. Bu anlamda kan alma ünitelerimiz oldukça hijyenik, sürekli dezenfekte edilen ve sağlıklı ünitelerdir. Halkımız asla korkmamalı. Çok sağlıklı bir çevremiz var. Vatandaşlarımız da kan bağışı yaparak kendi sağlıklarını koruyacaklar. Plazma konusunda ise Kocaeli’de diğer illere göre önemli miktarda plazma bağışı yapılmaktadır. Bu bağışlarla binlerce hastamız, bu arada korona yaptıran ve entübe eden binlerce hastamız iyileşmeye devam ediyor ”dedi.

‘PLAZMA BAĞIŞI 45 DAKİKA DEVAM EDİYOR’

İpek, plazma bağışının önemine değinerek şunları söyledi:

“Türk Kızılayı’mız plazma konusunda Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi ile üçlü bir işbirliği yaptı. Korona geçirmiş ve iyileşmiş, kan bağışında herhangi bir sorunu olmayan bireylerden plazma alabiliriz. Bu plazmalar ayrıca entübe edilmiş, yani kritik durumda olan hastalara antikor olarak enjekte edilir. Bu şekilde de iyileşirler. Plazma bağışlamak çok kolay bir süreçtir. Korona teşhisi konulduktan 28 gün sonra insanlar plazma bağışı yapabilirler. İşlem 45 dakika sürer. Plazma bağışıyla ilgilenmek için 24 saat çalışan bir ekip kurduk. Bu ekip randevu ile çalışır. Kızılay olarak gerektiğinde donörü evinden alıp tekrar evde bırakabiliriz. Bu anlamda çok önemli bir destek sağlıyoruz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu