Güncel Haberler

On büyükşehir belediye başkanından ortak açıklama: Vefat sayısı açıklanandan 2-3 kat daha fazla

Bağımsız Türkçe’de yer alan habere göre; CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı sanal toplantıda bir araya geldi. Yaklaşık 2 aydır koronavirüs tedavisi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek toplantıya katılamadı. Türkiye nüfusunun yüzde 49’unu yöneten büyükşehir belediye başkanı, kentte meydana gelen ölüm kaynaklı bulaşıcı hastalıkların sayısı hakkında bilgi paylaştı.

Aşağıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Framioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın imzaladığı açıklama şöyle:

“Türkiye’de nüfusun yüzde 49’unun 11’i Büyükşehir Belediye Başkanı Kovid-19’un yaşadığı eyaletteki şiddetle mücadele etmek için her fırsatta tüm kurumlarla çalışmaya hazır olduğumuzu dile getirdi. Son dönemde sayıların artmasıyla birlikte vakalar, hastalar ve ölümler, bu rakamlardaki ‘bilgi kirliliğini’ üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz.Kurumlarımıza yansıyan günlük ölüm rakamları ile yayınladığı rakamlar arasındaki farkın 2-3 katını tespit etmek zorunda olmanın tedirginliğini yaşıyoruz. Bu virüsle ilgili gerçekleri ve sonuçlarını neredeyse her evde kamuoyu ile paylaşmak artık her kamu görevlisinin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk duygusundan kaçınmak için kamuoyu önünde veya vicdanen anlaşılabilir hiçbir şey yoktur. Her evden bir cenazenin yükselmeye başladığı böyle bir süreçte kamu yöneticilerinin gerçekleri tüm çıplaklığıyla paylaşmaya kararlı olması.
Aynı kararlılık; Pandemiden olumsuz etkilenen toplumun tüm kesimlerine yapılması gereken maddi yardım, destek ve teşvik gibi konularda da gösterilmelidir. Merkezi yönetimi sosyal devlet olmanın tüm gereklerini yerine getirmeye ve tüm kurumlarını bir seferberlik anlayışı ile sürece dahil etmeye davet ediyoruz. Halk sağlığının korunması açısından bilim adamlarının önerileri doğrultusunda 2 veya 3 haftalık bir kapatmanın gerekli olduğu konusunda fikir birliği içinde olduğumuzu kamuoyuna duyurmakla yükümlüyüz. Saygılarımızla.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu