Güncel Haberler

ÖKK eski komutanı Aksakallı, Metin İyidil’in yargılandığı davada tanıklık yaptı

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili 6 sanığın yargılandığı Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 27 Nisan 2018’de karar verildi. Sanıklar eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na (EDOK) Savaş ve Muharebe Eğitim Desteği Eski EDOK Genelkurmay Başkanı Korgeneral Hamza Koçyiğit ve eski Harekat Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, Komutan Korgeneral Metin İyidil, ‘Anayasal düzeni yıkmaya çalışıyor. ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. EDOK Okulları Komutanı, eski Korgeneral Abdullah Barutcu, eski Savaş Geliştirme Başkanı Tuğgeneral Mehmet Topçu ve gözlem subayı Ersal Duman beraat etti. Daire, diğer sanıklarla ilgili kararı hukuka uygun bularak onayladı.

KARAR KIRILDI VE ‘YENİDEN TEDAVİ’ DEDİ

Kararın ardından serbest bırakılan İyidil, itiraz üzerine tekrar tutuklandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz başvurusu üzerine Yargıtay’ın kararını bozarak iyidil’in ‘darbeye yardım’ suçundan yeniden yargılanmasına karar verdi. İyidil’in tutukluluğunun devamına karar veren Yargıtay, sanık Hamza Koçyiğit’in de ‘darbeye yardım’ suçundan yargılanması gerektiğine hükmetti ve sanıklara verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Sanık Abdullah Barutcu’nun beraat kararını da bozan Yargıtay, diğer 3 sanık için verilen kararı onadı.

3 SAVUNUCUNUN DAVASI DEVAM EDİYOR

Yargıtay’ın bozmasının ardından tutuklu sanıklar Metin İyidil, Hamza Koçyiğit ve yargılanan Abdullah Barutcu’nun ‘anayasal düzenin yıkılmasına yardım’ suçlamasıyla yargılandığı davaya Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Avukatı tarafından tanık olarak gösterilen ÖKK Komutanı Emekli Korgeneral Zekai Aksakallı dinlendi. Aksakallı, sanık Abdullah Barutcu’ya “FETÖ üyesi olmadığına inanıyorum” dedi ve “Olay gecesi beni kaçırmaya çalıştılar. Oradan çıktığımda 22.40 civarı ikinci bir araç istedim. Araç Spor Okuluna geldi. Ancak FETÖ taraftarları, mekanı ellerinde tuttukları için içeri almadılar. Koruma Astsubayım ‘yere gir’ dedi. Zaman geçince Emir Astsubayım ile oraya yürümeye başladık. O sırada saldırı helikopterleri ile başladı. Korumalarımdan biri bacağını kaybetti, Emir Astsubayım yaralandı. Barutçu Paşa beni 23.40’ta aradı. Olayları da kısaca anlattım. Kendi güvenliğine dikkat ettiğini ve aynı şeylerin başına gelebileceğini belirttim. Bunu söylememin nedeni benden önce Özel Kuvvetler Komutanı olmasıydı. Barutçu Paşa’yı 1995 yılından beri tanıyorum. O benim Tabur Komutanımdı, Özel Kuvvetler Komutanlığı idi, terörle mücadelede birlikteydik. FETÖ ile herhangi bir bağlantım olduğuna dair kanıtım yok, mahkumiyetim yok ”.

‘DARBE GECESİNDE SİLOPİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEK ALTINDADIR’

Tanık Aksakallı, sanık avukatı Metin İyidil Abdullah Kaya’ya “Düzensiz savaşta operasyon yürütmenin ve yürütmenin en iyi yolu neresi?” Sorusunu sordu. Bu birliklere göre farklılık gösterir. Savaş birimleri ile diğer birimler, yani okullar arasında ayrım yapmak gerekir. Örneğin; O gece Özel Kuvvetler Komutanlığı Irak, Suriye, Diyarbakır, Silopi gibi Türkiye genelinde İskenderun genelindeki tüm birliklerdi. Bu birliklerin bir kısmını Ankara’ya darbe için göndermeye çalışıyorlardı. Silopi Genel Merkezi işgal altındaydı. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında müdahale etme zorunluluğu vardı. Mesela Irak’taki komutanımızı Silopi’deki karargaha getirdim. “Önemli olan komutanın her yere nüfuz etmesi, nerede olduğu önemli değil.”

Duruşma diğer tanıkların duruşmasıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu