Güncel Haberler

Öğrencilerin kâbusu olmuşlardı! MEB’den flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin cep telefonlarına EBA’da siber saldırılardan korunmak için canlı olmayan derslerde hatırlatmalara yer verildiğini belirten bir kısa mesajla bilgilendirildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında öğrencilerin sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte öğrenmelerini sağlayan EBA canlı kurs özelliği kısa sürede geliştirildi. Görevlendirildiği bildirildi.

Okul öncesi eğitimden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerinin tamamını uzaktan eğitimle geçirmesini sağlamak ve öğrenim eksikliğini önlemek için dış canlı ders özelliğinin de yayınlandığı belirtildi. Alınması gereken konuları tekrar hatırlatmak isteriz. ifadesi dahil edildi.

SAHTE KİMLİKLE DERS ALAMAZ

Brifingde öğretmenlere şu hatırlatmalar yapıldı:

“Öğretmenlerimizin her ders için farklı kimlik ve şifreler kullanması, daha önce çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla paylaşılan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır. Öğretmenlerimiz dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktif hale getirerek derslere katılacak öğrencileri kontrol edebilecek ve böylece sahte kimliklerle derse girmeye çalışan kişilerin ders ortamına katılımını engelleyebileceklerdir.

Ayrıca öğretmenlerimiz dersin başında öğrencilerin isimlerini değiştirmelerine imkan veren özelliği devre dışı bırakarak gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin bu bilgileri daha sonra değiştirmelerini engelleyecektir. “

NE OLDU?
Koronavirüs ile mücadele kapsamında evlerinde uzaktan eğitim alan öğrenciler, kullandıkları programa hendek sapkınlarının musallat oldu. EBA, Türkiye’nin dijital eğitim platformuna rağmen, programa katılan öğrencilerin ve öğretmenlerin siber uzay sapığını tedavi etmeye yönelik yakınlaştırma buluşu ile öğrencilerin eğitim alması engellendi. Öğrencilerin isimlerini kullanarak programa katılan sapıklar anlatılmayacak küfürler savurarak öğretmen ve öğrencilere müstehcen videolar gösterdi. Duruma isyan eden ebeveynler bir an önce bir çözüm bulunmasını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu