Güncel Haberler

Nüfusu yüzde 300 arttı, ilçede kiralık ev kalmadı! Krizi fırsata çeviren ev sahipleri yüzde 50 zam yaptı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Bodrum’da ciddi bir nüfus artışı gözlemlendi. 170 bin nüfuslu ilçenin nüfusu 500 bine ulaştı. İkinci konutları Bodrum’da olan yazlık sakinleri ilçede kalmayı tercih ederken, büyük şehirlerden vatandaşlar da ev kiralayarak Bodrum’da yaşamayı tercih etmeye başladı. Bu durum karşısında Bodrum’da kiralık ev fiyatları ikiye katlandı. 2 + 1 kiralık ev fiyatları 2 bin liradan 5 bin liraya yükseldi.

‘EV SAHİBİ KİRACA MOBİLYA BAŞVURU YAPAMAZ’

Kiracıların artışlara karşı dikkatli olması gerektiğini belirten Muğla Barosu avukatlarından İstanbul Avukatlar Birliği Başkanı Baran Akçan şunları söyledi:

“Dünyada ve ülkemizde yayılan korona salgını nedeniyle insanlar büyük şehirlerden uzaklaşmaya ve turizm bölgelerini tercih etmeye başladı. Turizm bölgelerinde artan nüfus ile birlikte kiralık yer bulmak zorlaştı, bu da Bodrum başta olmak üzere turizm bölgelerinde kira fiyatlarında ciddi artışa neden oldu. Yetersiz konut ihtiyacı nedeniyle ev sahipleri eski kiracılarının artış oranlarını fahiş bir oranda artırmak ve istedikleri artışı yapmazlarsa onları tahliye etmeye zorlamak; Bu durum kiracı kesiminde büyük şikayetlere neden oluyor. Ancak 2019 yılında Türk Borçlar Kanununda yapılan ve çatılı konut ve işyerlerinin kira rejimini düzenleyen değişiklikle yıllık kira artışları bir önceki yıl TÜFE ortalaması ile sınırlandırılmıştır.

nüfus yüzde 300 arttı, ilçede kiralık ev kalmadı!  krizi fırsata çeviren ev sahipleri yüzde 50 artış yaptı

Ancak, ilgili sözleşmede taraflarca daha düşük bir artış oranı öngörülüyorsa, belirlenen oranda kira artışı yapılacak ancak hiçbir şekilde yasal oranı aşmayacaktır. Bu nedenle ev sahibinin yasal oranın üzerindeki kira artış taleplerinin kanun önünde hiçbir geçerliliği yoktur. Yine ev sahipleri, kiracıya kira bedeli ve aidat gibi yan giderler dışında herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ev sahibi, mobbing uygulayarak veya onu evden çıkarmaya çalışarak kiracıya karşı fahiş taleplerde bulunursa, bu yasal bir şikayettir. Diğer yandan; Mülk sahiplerinin, emsallerinden daha düşük kira oranları olması durumunda da belirli hakları vardır.

Örneğin ev sahipleri, beş yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde yeni kiralama yılında uygulanacak kira bedelinin belirlenmesini veya beş yıl sonra ve daha sonra beş yıl sonunda bir yenilenmesini mahkemeden talep edebilir. Bu durumda, kira bedeli, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı, kiralananın durumu ve muadili kira fiyatları dikkate alınarak hakem tarafından hakkaniyetli olarak belirlenebilir. Salgın nedeniyle restoran ve işyerlerinin kapalı olduğunu da belirtmek isterim. Birçok işletme batma noktasına geldi. Bir yandan kapalı oldukları için iş yapamayan bu işletmeler diğer yandan kira borçları nedeniyle haciz ve tahliye tehdidi altındadır. 2018 yılında, sözleşmelerin döviz cinsinden uyarlanmasında olduğu gibi bu konuda da bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünüyoruz; aksi takdirde mahkemeler gelecekte bu tür ihtilaflarla dolacaktır. “

BODRUM’DA KİRALIK EV YOK

Bodrum’da emlakçı olan Musa Orman, kira ve satışlarda ciddi artış olduğunu belirterek, normalde 1 ay içinde 1 ev kiraladıklarını belirterek, bu durumun pandemi sürecinde 3 günden 1 haftaya gerilediğini belirterek, şunları söyledi: , “Büyük şehirlerde yaşayan insanlar pandemik koşullar nedeniyle kısıtlamalar nedeniyle bahçelere sahipler. Konuta yönelmeleri ve buradaki arz ve talep nedeniyle daha az konut olması nedeniyle kira talepleri artmaya başladı. Talep arttıkça fiyatlar da artıyor ve boş yer kalmıyor. Kiralardaki artış bu durumdan kaynaklanıyor. Bölgelere göre kiralar değişiyor. 3 bin lira, 4 bin lira, 5 bin lira arası 80 metrekarelik bir ev kiralayabilirsiniz. Salgının ardından insanlar, aynı şartlar nedeniyle büyük şehirlerden kaçanların sonucunda İstanbul’da buldukları her şeyi Bodrum’da bulabildikleri için daha fazla Bodrum talep ediyorlar. Bu durum nedeniyle konut satışlarında çok büyük artış var. 10 kişi bir ev soruyor, artık yetişemiyor olsak bile. Bodrum’a çok talep var. Bize gelen bir ev şimdi kiraya verildi. Eskiden daha uzun süre beklerdi, şimdi hiç beklemiyor. Bodrum’da kiralık ev bulmak zor ama şimdi daha da zorlaştı. Salgın koşullar nedeniyle insanlar gelip bir yıl temiz havada yaşayalım diyor ki bu da kiraları etkiliyor ”dedi.

‘ZAMANIN YÜZDE 50’Sİ YAPILDI’

İlçede kiralık evlerde yaşayan binlerce kişi ev sahiplerinin yaptıkları yürüyüşlerden sıkıntı çekmeye başladı. TEFE TÜFE kira artış oranı TÜİK tarafından yüzde 12,4 olarak belirlenmesine rağmen, Bodrum’da birçok ev sahibinin bu kira artışına uymadığı ve kiralarını yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkarmaya başladığı öğrenildi. Kiracılar ise ne yapacaklarına şaşırdı. 80 metrekarelik 2 + 1 konutun kira bedelinin 2 bin TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar çıktığı öğrenildi.

SATILIK KONUT FİYATLARI 1 MİLYON LİRA BUL

Bolca göç alan Bodrum’da satılık ve kiralık ev bulmanın zorluğu satış fiyatlarını da vurmaya başladı. Geçen yıl 500 bin liraya satılan bir evin fiyatı 1 milyon liraya kadar yükseldi. Ev ve arsa talebindeki artış inşaat sektörüne de fayda sağladı. Bodrum’un birçok yerinde inşaat yeniden başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu