Güncel Haberler

NATO toplantısında gerginlik! Çavuşoğlu’dan Türkiye’yi suçlayan Pompeo’ya sert cevap

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. Kuzey Atlantik İttifakının geleceği, 10 yılın nasıl daha güçlü hale gelebileceği konusunu tartışmak için planlanan toplantıda, Trump’ın son Pompeo toplantısına katılan hükümetler adına, Türkiye hedefini yükselterek tansiyonu düşürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara’yı Akdeniz’deki müttefikleriyle gerginliği arttırmakla ve Rus yapımı bir hava savunma sistemi satın alarak Kremlin’e hediye etmekle suçladı.

Yeni Şafak’ta yer alan haberlere göre, Pompeo Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevabı Türkiye’de gündem dışı kaldı. Çavuşoğlu, Pompeo’yu, ‘Avrupalı ​​müttefiklerini bir araya getirmek için Türkiye’ye karşı cephe açmak, Yunanistan ve Türkiye’den beri körü körüne taraf tutmak için Türkiye’ye telefon’ olmakla suçladı, ancak Patriot hava savunma sistemini satmayı reddetti.

Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye’nin deaş’lı bir ortamda ABD’nin Suriye’deki savaşına destek olduğunu “terör örgütleri” olarak Fransa’nın ABD ile Dağlık Karabağ ihtilafında Ermenistan’a hala destek verdiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu