Güncel Haberler

Muhsin Yazıcıoğlu iddianamesinin detayları belli oldu

Emekli Korgeneral Ali Lapanta, eski Genelkurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu, daha sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve dönemin Adana Jandarma Bölge Komutanı olan eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru hakkında “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Yazıcıoğlu ve beraberindeki helikopterin düştüğünü, 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Soruşturmanın ardından iddianame mahkemece kabul edildi.

Mahkeme ayrıca, sanıklar Lapanta ve Koçoğlu’nun astı olan İl Jandarma Komutanı Sezai Akgün ile dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın Yargıtay 5. Dairesi tarafından yargılandığını belirtti. aynı arama kurtarma faaliyeti ile ilgili olarak ve bu nedenle yasal ve fiili bağlantıları vardı, ilgili departmana dosyalarının birleştirilip birleştirilmeyeceğini sormaya karar verdiler. Yargılanan sanıklar önümüzdeki günlerde başlayacak.

TAZMİNAT DETAYLARI BELİRLENDİ

İddianamede, Büyük Birlik Partisi’nin kurucu genel başkanı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya ve İsmail Güneş’in 17 köylünün kaza geçirmesiyle ilgili helikopter kazası olduğu hatırlatıldı. 28 Mart 2009 tarihinde 14.30’da Kes Dağı Karayakup bölgesinde helikopter enkazına ulaşıldığı hatırlatıldı.

Raporların ve tanık ifadelerinin yer aldığı iddianamede, hayatını kaybeden İsmail Güneş’in 112 Acil Komuta Merkezi ile görüşmeleri, jandarmaya yapılan tebligatlar, yer belirleme ve arama kurtarma çalışmaları birçok habere yer verdi.

Olay günü iddianamede Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından olumsuz hava koşullarının belirtildiği, uçuş öncesi meteorolojik koşulların uçuşa uygun olmadığının anlaşıldığı ve helikopterin Kalkışa izin verilmemeli veya pilot, görerek uçuşa hazır olsa bile havalanmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır. .

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve Sivil Havacılık Genel Müdürü olan şüpheliler Ali Arıduru ve Orhan Birdal’ın uçuş emniyeti ile ilgili bu konunun denetlenmesinden sorumlu olduğu iddianamede, Havacılık Bilgilendirme Yayınları Helikoptere, helikopter için kalkış izni verilmemesi veya şartları karşılamadığı için helikopterin havalanmaması gerektiği kaydedildi.
Uzun süredir helikopter enkazı nedeniyle arama kurtarma operasyonlarında yön ve idare noktasında eksiklikler olduğu belirtilen iddianamede, helikopterdeki ELT isimli cihazın sinyalinin uydudan görüleceği, ancak sarsıntıdan dolayı cihazın anteni bozulmuş, bu nedenle nokta tespiti yapılamamış ancak cihaz üzerine taşınabilir anten yerleştirilmiştir. Yolcuların bilgilendirilmesi gerektiği açıklandı.

Helikopterdeki cihazların yeterli güvenlik önlemi alınmadığı gerekçesiyle çıkarıldığını / çalındığını belirten iddianamede, somut olayda arama kurtarma faaliyetleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından havada gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Valiliği Kriz Merkezi’ne, Başbakanlık Kriz Merkezi’ne ve Adana Jandarma İlçesi’ne bağlı unsurlar geçici olarak karada kuruldu. Komutan ve Komutan Yardımcısının yönetiminde İl Jandarma Komutanlığı ve Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirildi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bilgi akışı sağladı, ancak bilgi ve belge yoktu. Arama ve kurtarmada herhangi bir araç, ekipman, ekipman veya herhangi bir yürütme faaliyetinin bulunduğunu göstermek. ifade edildi.

“HELİKOPTER İÇİNDEKİ PARÇANIN ÇALINMASI ÖNLENEBİLİR”

Türk Arama Kurtarma Yönetmeliğinde kurumlara getirilen yükümlülüklerin yerine getirilmediğine işaret eden iddianamede şu bilgiler yer aldı:

Bu husus, arama kurtarma faaliyetlerinin profesyonelce yönetilmesini engelledi, katliam çalışmaları kapsamında 29 Mart 2009 tarihinde olay yerine gelen KSK üyeleri, 30 Mart 2009’da olay yerine gidemediler, ertesi gün geri döndüler. Bu arada kaza inceleme heyeti, olay yerine Emniyet ve TSK tesislerine gitti. 30 Mart günü kırık askeri helikopteri kurtarmak için olay yerinde bulunan bazı askeri personelin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veya Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne tahsis edildiğine dair herhangi bir bilgi belgesi bulunmamaktadır. 2009, Sivil helikopter panelinde Argus 5000CE. Skymap 3C isimli GPS cihazlarını söküp çaldılar, yargı ve devlet kurumları bu olay vesilesiyle sürekli yıprandı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve mensuplarının araç tahsisi bu parçaların çalınması durumunda engellenebilirdi. Sivil Hava Aracı Kazalarının İncelenmesi Yöntemi ve Yönetilmesi amacıyla 30 Mart 2009 tarihinde enkaz alanına götürülerek, Kanun hükümlerinin yerine getirildiği gözlemlenmiş ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmediği anlaşılmıştır. somut durum. ”

“ARAMA YÜKSEK BİR KISIMDA YAPILMADI ANCAK Enkazla İlgili Değil”

“Bölgenin daha yüksek kesimlerinde arama yapılması gerekmekle birlikte, daha yüksek kesimlere tırmanılmadığı, enkazla ilgisi olmayan yerlerin arandığı anlaşıldı. İddianamede şu ifade edildi:

“Arama kurtarma faaliyetlerinde yukarıdaki hususların yanı sıra olumsuz meteorolojik koşullar arama kurtarma faaliyetlerini geciktirmekte, yanlış ve yanıltıcı bildirimler bilgi kirliliğine neden olmakta, bu bilgi kirliliğinin aramalarda gecikme ve verimlilik açısından olumsuz yansımaları bulunmaktadır. kurtarma, yanı sıra sahada arama kurtarma faaliyetlerine katılan siviller. Askeri birliklerin büyük gayretler gösterdiği anlaşıldı ancak çalışmaların GSM verileri, tanık ifadeleri, sıralı ve doğru bildirimler dikkate alınarak daha profesyonelce gönderilmesi halinde enkaza daha kısa sürede ulaşmak mümkün. ”

İddianamede sanıklara “suistimal” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. BBP’nin kurucu başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişi, 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş’ta meydana gelen helikopter kazasında öldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu