Güncel Haberler

MİT’ten İranlı ajan operasyonu: Zindaşti’nin 11 adamı yakalandı

14 yıldır İsveç’te sürgünde yaşayan İranlı muhalifler Chaaban Habib Türkiye’ye geldikten sonra ortadan kaybolma ile başladı. Chaab’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gizemli olaylar zinciri, MIT’nin hızlı soruşturmasıyla çözüldü.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından elde edilen deliller neticesinde İran muhalefetinin isminin uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti tarafından eski eşi kullanılarak İran istihbaratının kontrolü altında tuzağa düşürüldüğü ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre eski eşi Chaab’ı, kendisini görme ve 100 bin euro borç verme sözüyle İsveç’ten İstanbul’a davet etti. Chaab, 9 Ekim’de Beylikdüzü’ndeki bir adrese geldi.

Eski karısının içinde olduğunu sandığı minibüse bindi. Ama bindiği anda bayıldı. İran’a giderken Zindasti’nin adamları alternatif yollarla Van’a ulaştı ve Chaab’ı İran’a götürdü.

TRT Haber’de yer alan bilgiye göre soruşturmayı derinleştiren MİT, İran istihbaratına bağlı hücreyi yok etti. Zindaşti için çalışan ve olaya karışan 11 kişi tespit edilerek yakalandı.

2018’de kayboldu

İran istihbaratında çalışan Naci Şerifi Zindaşti, uyuşturucu kaçakçılığı yapan karanlık bir isim. İran’da Türkiye’ye kaçtığı için ölüm cezasına çarptırıldı. 2007’de Türkiye’de cinayet suçlamasıyla yargılandı. FETÖ’cü Zekeriya Öz tarafından gizli tanık olarak kullanıldı.

Sonraki yıllarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından uyuşturucu ticareti, silahlı suç örgütü kurma, adam kaçırma ve cinayet suçlarından iddianame hazırlandı.

4 ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapis cezası talep edilen Zindaşti, 2018’de ortadan kayboldu. Daha sonra İran’da ortaya çıktı. Zindaşti, Türkiye’nin suç faaliyetlerinin İran’da da devam ettiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu