Güncel Haberler

Milyonerlerin kış sığınağı… Pek çok doğa mucizesi ve gizemi…

Saint-Barthelemy, hava sıcaklığının tüm yıl boyunca neredeyse hiç değişmediği tropikal iklimiyle her zaman sıcaktır. Oldukça kayalık olan Saint-Barthelemy Adası’nın nüfusu 9 bin. Yemyeşil bir tropikal doğaya, temiz havaya, dolambaçlı dağ yollarına, lüks yatlara ve göz kamaştırıcı beyaz kumlu plajlara ev sahipliği yapmaktadır.

milyonerlerin kış barınağı… i̇çinde birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Saint-Berthelemy adası, 1950’lerde David Rockefeller ve diğer varlıklı insanların adada kendileri için konutlar inşa etmesiyle popüler hale geldi. Saint-Barthelemy, hava sıcaklığının tüm yıl boyunca neredeyse hiç değişmediği tropikal iklimiyle her zaman sıcaktır. Oldukça kayalık olan Saint-Barthelemy Adası’nın nüfusu 9 bin. Yemyeşil tropikal bir doğaya, temiz havaya, dolambaçlı dağ yollarına, lüks yatlara ve göz kamaştırıcı beyaz kumlu plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Saint-Berthelemy adası, 1950’lerde David Rockefeller ve diğer varlıklı insanların adada kendileri için konutlar inşa etmesiyle popüler hale geldi.

milyonerlerin kış barınağı… i̇çinde birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

2009 yılında Roman Abromovic’in Gouverneur Plajı’nın arkasındaki alanda okyanus manzaralı bungalov tipi evlerin yanı sıra tenis kortları, yüzme havuzları ve dans pistleri ile 70 dönümlük arazi satın aldı. Tropikal bir iklime sahip olan adada hava sıcaklığı neredeyse hiç değişmiyor. Adanın tüm yıl boyunca ılık bir iklimi vardır. Oldukça kayalık olan Saint-Barthelemy Adası’nda çok az plaj var.

milyonerlerin kış barınağı ... birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Adanın çevresinde büyük bir resif olmadığı için kumsallarda yüksek dalgalar oluşuyor. Adanın tarihi ve doğal güzellikleri var … 12 odadan fazla yeni otel yapılamaz. Ekim 2010’da 114 yaşında vefat eden dünyanın en yaşlı insanı Eugenie Blanchard da bu adada yaşıyordu. Kristof Kolomb kısa bir süre St.’ye gitti. 1493’te Barths olarak bilinen adayı keşfettiğinde, yerliler tarafından kullanılan ‘Ouanalao’ adını değiştirdi ve kardeşi Bartholome’un adını aldı.

Kralın adının verildiği başkent Gustavia, neredeyse İsveç egemenliği altında yeniden canlandırıldı. Gelişen ticaret sayesinde insanlar bolluk ve bereket içinde yaşamaya başladı. Yollar ve kaleler inşa edildi. Adanın en güzel plajı olarak kabul edilen St.Jean, sadece denizi ve güneşi ile değil, ülkenin en iddialı alışveriş caddeleri ile de dikkat çekiyor. İki kumsaldan oluşan St. Jean, üzerinde oturduğu tepeleri kaplayan rengarenk bitki örtüsü ve kucakladığı nefes kesen manzarasıyla herkesi büyülüyor.

Dünyada Milyonerler Adası gibi ilginç özelliklere sahip bilinmeyen pek çok ada var. İşte National Geographic Travel’ın seçtiği o bilinmeyen adalar …

Lopud Adası / Hırvatistan

Lopud Adası, Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrine yakın 13 adada yerleşik üç adadan biridir. Tekne ve yelken turizminin artmasıyla ilgi çeken ada, yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Çam ağaçları ile kaplı at nalı şeklindeki Sunj plajı, ortaçağ kalıntıları arasında öne çıkıyor. Ayrıca adada 15. yüzyıldan kalma Frensiskan manastırında tarihi bir tur yapılabilir.

milyonerlerin kış barınağı ... birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Pico Adası / Portekiz

Amerika ve Avrupa’nın ortasında bulunan Portekiz’in Azor takımadalarında yer almaktadır. Adanın tamamında ve kıyılarda fauna çeşitliliği oldukça fazladır. Sakin ve güzel plajlarının yanı sıra yüzlerce mercan resifine de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca denizinde yunuslarla yüzme imkanı sağlar.

milyonerlerin kış barınağı ... birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Streymoy / Faroe Adaları

Faroe takımadalarını oluşturan 18 adanın en büyük ve en kalabalık adası Streymoy, dünyanın en dikkat çekici yerlerinden biridir. Kayalar arasında labirenti andıran dar sokaklardaki yeşil çatılı evler öne çıkıyor. Ayrıca denizde balık çiftlikleri ve birçok ada görülebilir.

milyonerlerin kış barınağı ... birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Pantelleria / İtalya

Sicilya ve Tunus arasında bulunan egzotik bir ada. Bilinen kumsallarının aksine kayalık plajları ile misafirlerini ağırlamaktadır. Arap tarzı kubbeli küçük evler, adanın dikkat çeken mekanları arasında yer alıyor. Gözlerden uzak koylarda şnorkelle yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

milyonerlerin kış barınağı ... birçok doğal mucize ve gizem barındırıyor.

Vega Adası / Norveç

Vega Adası, Kuzey Kutbu’nun güneyindeki Norveç’in batı kıyısındaki adaların en büyüğüdür. 2004 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ada, birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği yapıyor. Geleneksel balıkçı teknelerinin ve evlerin öne çıktığı adada tekne turu düzenleniyor. Adanın dört bir yanına dağılmış rengarenk köy evleri fotoğrafçılar için mükemmeldir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu