Güncel Haberler

MHP’li Saffet Sancaklı: 600 vekilin 390’ı obez veya kilolu

Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2021 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Önerisi toplantılarında konuşan Sancaklı, obezite ile mücadele projesini şöyle anlattı:

BU KADAR ÖLÜ OLDUĞUMUZU BİLMİYORUM: “Önümde bazı veriler var, bu korkunç durumda olduğunu bilmiyordum. Sağlık Bakanlığı obezite raporu. Obezite Türkiye nüfusunun yüzde 31,5’i, yüzde 34’ü aşırı kilo ile mücadele ediyor. Türkiye’de 83 milyon vatandaş, 54 milyon kişi olan Türkiye’de aşırı kilo ve obezite ile mücadele eden nüfusun yüzde 65’i. Bu ölçütlere bakarsak, 390 kişi olan 600 milletvekilinin yüzde 65’i obezite ve aşırı kilo ile mücadele ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye 53 ülkede ilk sırada yer alıyor. Zaten Avrupa’da birinci sıradayız.

MHP TARAFINDAN HAZIRLANAN PROJE: Bu konuda MHP’nin hazırladığı bir projeyi paylaşacağım. Atatürk 1932’de bu vizyonu ortaya koyarsa, hep birlikte başarabiliriz. Türkiye’de ilkokul öğrencisi sayısı 18 milyon, üniversite öğrencisi sayısı ise 8 milyon. Peki beden eğitimi dersleri ne kadar? Haftada iki ders, ilkokuldan liseye 40 dakika.

ÇOCUK YETENEĞİ İLE SPORProje şu: İlkokul birinci sınıftan başlayarak çocuğun yeteneklerine göre bir spor dalı veriyorsunuz; futbol, ​​güreş, basketbol, ​​yüzme, halter her neyse. Ayrıca sanatsal bir şeyler yüklüyorsunuz. En önemlisi bu derslerin sayısını arttırmamız; en az altı saat, hafta içi altı ders. O branşta spor yapacaklar ve o sanatsal aktiviteye devam edecekler. Bu çocuk 18 yaşına geldiğinde 12 yıl spor ve sanat yapmış olacak. Bir beş yıl daha üniversite kurduğunuzda, 23 yaşında, 18 yıl spor ve sanat yapmış olacak. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu