Mersin Haber

MERSİN ASAYİŞİ KADINLARA EMANET

Mersin İl Emniyet müdürünün en başarılı ve en güçlü  kadınlarından  olan Selma Petek 21 yıldır mesleğin içinde olduğunu belirterek çocukluk hayallerinin mesleğini yaptığını ve severek bu mesleğe gönül verdiğini ifade etti.

Evde çocuklarına anne olan kahraman olan polis kadınlar dışarda ise suçlara karşı mücadele etmeye devam ediyor.

Mersin İl Emniyet müdürünün en başarılı ve en güçlü  kadınlarından  olan Selma Petek 21 yıldır mesleğin içinde olduğunu belirterek çocukluk hayallerinin mesleğini yaptığını ve severek bu mesleğe gönül verdiğini ifade etti.

Mesleğin kadın arkadaşlarımıza  sağladığı birçok avantaja değinen Petek çocuklarımızı ve kadınlarımızı daha iyi anlamanın yolunu bu meslekte daha iyi idrak etmeye başladığını söyleyerek konuşmasına devam etti. Mesleğin dezavantajlarına da değinen Petek  Mesai saatlerimizin uzun olması ve evde de bir anne eş olmamız açısından mesleğin yoruculuğuna değindi. Kadın erkek ayrımı yok bizim mesleğimizde . gitgide rütbeli kadın personel sayımız da çoğalmaya başladı.  Bu meslekte kadın olarak çok iyi yerlere geleceğimizi biliyor ve yürekten inanıyorum diye konuştu.

Erkekler istediği için değil biz  kadınlar istediğimiz için

“Kadın daha iyi konumda olacak. Ben umutsuz değilim. Bu, biraz da kadınlarımızın elinde; haklarını bilmeleri, kendilerini savunmaları gerekiyor. Haklarını savunsunlar. Erkekler istediği için bir yerlerde olmayalım. Siz istediğiniz için bir yerlerde olun. Siz isterseniz olur. İnanıyorum” ifadelerini kullandı.

Azmiyle mücadelesiyle ve başarılarıyla adından söz ettiren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde çalışan 44 yaşındaki Polis memuru Gülhan Doğan da kadınlar için zor bir meslek olmasına karşın mesleğini çok sevdiğini ve her geçen gün mesleğine aşık olduğunu ve heyecanla yaptığını söyledi.

Kadına özgüvenini veren bir meslek

Kadına özgüvenini veren bir meslek olmakla birlikte sizleri  yukarıya doğru taşıyor ve  ilerleyişle güçlendiğinizi derinden hissediyorsunuz. Şeklinde konuştu.

Mesleğimiz erkek mesleği olarak görülüyor fakat her şeye rağmen yapıyoruz. Biz kadınlar yeter ki isteyelim ve mücadele edelim içimizdeki potansiyeli gösterelim. Kız çocuklarını çalışmaya davet eden Doğan hangi alanda olursa olsun her dalda kadınlarımızı görmeyi istiyoruz dedi.

29 yaşındaki Nuray topçu ise  motosikletiyle suçlulara nefes aldırmıyor .Mersin’in yunus timinde çalışan iki polisten biri olan topçu hayallerinin gerçekleştiği için mutlu olduğunu ve yunus olmak en büyük hayalı olduğunu belirtti. Kadın polis olmanın dezavantajlarını yaşamıyorum. Ben sokak polisiyim. Polislik çok güzel bir meslek ama sokak polisi olmak daha ayrı dedi.

Kadınlar her yerde savaş veriyor

kadın olarak her yerde bir savaş verdiklerini dile getiren Topçu özgüven veren gururlandığım bir durum. Kadınların her yerde ve her alanda çok güçlü olduklarını savunuyorum ve tüm kalbimle yaşıyorum . Bir sürü erkeğin arasında tek başınayım şu anda ve Türkiye’de in iyi motosikletlerden bir tanesini kullanıyorum. Başarabileceğimi göstermek benim için çok gurur verici. Hemcinslerime de bu gururu yaşattığım için çok mutluyum. Trafikte ya da başka yerde kadın olduğumu fark ettikleri zaman insanlardan ‘Allah’ına kurban’ diyenlerden ayağa kalkıp alkışlayanlara kadar çok güzel tepkiler alıyorum. Kadınlardan da bunu başarabileceklerine, daha fazlasını da yapabileceklerine inanmalarını ve çalışmalarını istiyorum” diye konuştu.

Bizler , güçlü Türk kadının mirasını taşıyan güçlü Türk kadın polisleriz.

Olay Yeri İnceleme Şube müdürlüğünde 16 yıldır çalışan ve 18 yıllık Polis 42 yaşındaki Çiğdem Gündoğan da çocukluğundan bu yana vatan ve bayrak sevgisiyle büyüdüğünü ve polis olduğunu vurguladı. Böyle kutsal bir mesleği yapmak beni gururlandırıyor ve iyi ki polis oldum diyorum. “Böyle bir kutsal mesleği yapmak beni gururlandırıyor ve ‘iyi ki polis oldum’ diyorum. Bizler tüm dünyaya nam salmış Zübeyde Hanım, Sabiha Gökçen, Halide Edip ve Nene Hatunların torunları olarak güçlü Türk kadınının mirasını taşıyan güçlü Türk kadın polisleriz. Bundan dolayı da gurur duyuyorum. Kadın isterse her şeyi yapabilir. O güce sahiptir, yeter ki istesinler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ dediği gibi bizler ne kadar kıymetli olduğumuzun farkında olmamız gerektiğini, bunu hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli 42 yaşındaki Nurhan Çetinalp de mesleğini çok severek yapan bir polis memuru .23 yıllık polis Çetinalp, kendimi bildiğim günden itibaren benim için en kutsal , en değerli meslek polislikti.

Türkiye de artık kadınların çok girişimci , katılımcı , çalıştıkları her alanda çok başarılı gördüğünü belirten Çetinalp ülkemizde hem aileler hem eğitim sistemi kadınları ve kız çocukları zaten çalışmaya teşvik ediyor. Çok çalıştıklarını her şeye anlam ve değer kattığını düşünüyorum. Bir kadın olarak en büyük sitemim ve çığlığım kadına olan şiddet. En büyük dileğim kadına olan şiddetin biran önce son bulması ve şiddete maruz kalan kadınlarımıza yardımcı olmak ve bizlerle irtibata geçmeleri , bizden de yardım istemeleri istiyoruz dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu