Magazin

Menemen tartışmasına Somer Şef’ten yeni boyut: Sabah soğansız öğleden sonra soğanlı

somer chef'den menemen tartışmasına yeni bir boyut: soğansız sabah, soğanlı öğleden sonra

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

Avustralya’daki restoranınızın ünlü müdavimlerinden Efendy, hangisini daha çok seviyorsunuz: Nicole Kidman mı Rebel Wilson?

– Kesinlikle Asi. Ayrıca Nicole Kidman ve aslında birçok önemli insan var, ancak Rebel başka bir şey. Çünkü her zaman bize gelir ve mahallemiz Balmain’de yaşar. Dünyanın en tatlı müşterisi. Türk yemeklerini çok seviyor. O çok iyi bir insan. Bu yüzden buna yıldızı Hollywood’da yükselen Rebel Wilson olarak cevap veriyorum.

Hangi yiyeceğe daha çok güveniyorsunuz: Avustralya’da yılın yemeği olarak seçilen alinazi mi yoksa karidesli karides mi?

– Ali Nazik! Hem restoranımıza hem de şef olarak bana gerçekten büyük bir prestij getirdi. İnsanlar yemek yemeyi de sever.

Elinizin tadına kimin daha hakkı var: Restoranda büyüdüğünüz anneniz mi yoksa Avustralya’da size tavsiyelerde bulunan Çiya’nın sahibi Musa Dağdeviren mi?

– Musa Usta’nın restoranımıza büyük katkıları oldu. Bizi destekledi, fikrimizi değiştirmemizi sağladı. Ama yıllardır birlikte çalıştığımız için zevkim çoğunlukla annemden geliyor.

somer chef'den menemen tartışmasına yeni bir boyut: soğansız sabah, soğanlı öğleden sonra

Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda hangisi sizi daha çok gülümsetiyor: Taksim’de açılan ilk McDonald’s’ta iki saat sırada beklemek mi yoksa Bursa’ya iskender yemek için mi gitmek?

– Taksim’de beklemek daha eğlenceli bence. Çünkü o zamanlar gerçekten zor bir olaydı. Yetmiyormuş gibi oradan aldığımız kağıt Coca-Cola bardaklarını parçalanana kadar okula götürürdük. Kantinden normal kola alıp içine koyup içerdik.

Hangi ödül ‘Türk Mutfağında Bir Macera: Anadolu’ kitabınızla gurur duyuyor: Uluslararası Mutfak Uzmanları Derneği mi yoksa Gourmand Dünya Yemek Kitabı mı?

– Gourmand elbette çok değerli bir kitap ödülü. Ama kendi çalışma arkadaşlarımızın verdiği bir ödül benim için her zamankinden daha önemli.

Bu yüzden Uluslararası Mutfak Uzmanları Derneği’ninki. O ödülü Amerika’da yayınlanmadan önce aldı ve hakkımızda hiçbir şey bilmiyorlardı.

ÇATAL TUTMAZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu