Güncel Haberler

Meksika, Assange’a siyasi sığınma vermeye hazırlanıyor

WikiLeaks’in kurucusu gazeteci Julian Assange, 2009 yılında ABD istihbarat kaynaklarına ait olduğu belirtilen gizli belgeleri yayınlayarak ABD tarihinin en büyük gizli bilgi sızıntısını gerçekleştirdi. Casusluk yapmakla suçlanan Assange’ın iadesi davası ABD bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. Yargıç Vanessa Baraitser, “sağlığı ve refahına yönelik potansiyel riskler” nedeniyle Assange’ı ABD’ye iade etmeyi reddetti. Baraitser ayrıca 49 yaşındaki Assange’ın kendisine zarar verme riski altında olduğu sonucuna vardı ve “depresyonda olduğunu ve geleceğinden korktuğunu” belirtti.

Kararın ardından Meksika Başkanı Andrés Manuel Lpez Obrador’dan Assange hakkında şaşırtıcı bir açıklama geldi. Obrador, İngiltere’nin Assange’ı serbest bırakması halinde Meksika’nın kendisine siyasi sığınma hakkı verebileceğini duyurdu. Başkan Obrador, Dışişleri Bakanı Marcelo Luis Ebrard Casaubn’dan olası öneri hakkında İngiltere yetkililerine ulaşmasını istediğini açıkladı. Obrador, “Assange bir gazeteci ve bir şansı hak ediyor, onu affetmek isterim. Ona koruma sağlayacağız ”dedi.

“MAHKEMENİN NİHAİ KARARI NEDENİYLE SON DERECE HAYAL KIRIKLIĞIZ”

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, mahkemenin Assange hakkındaki kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, “Mahkemenin nihai kararından son derece hayal kırıklığına uğramış olsak da, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yargı yetkisinde galip gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. . Mahkeme, Bay Assange’ın siyasi motivasyon, siyasi suç, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü hakkındaki tüm argümanlarını özellikle reddetti. 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı belirtildi. Assange, İsveç ve ABD mahkemelerinde açılan davalar nedeniyle Ekvador’a sığındı ve Ekvador’un İngiltere büyükelçiliğine sığındı. Assange, 7 yıl boyunca büyükelçilik binasındaki bir odada yaşadı ve 11 Nisan 2019’da büyükelçilikten çıkarılarak İngiltere’ye teslim edildi. Assange, Birleşik Krallık’a iade edilmesinin ardından ABD suçlamaları nedeniyle Londra’daki HM Hapishanesi Belmarsh’ta tutuluyor. iade talebi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu