Güncel Haberler

Mecliste ‘bedelli askerlik yapan milletvekili’ tartışması

TBMM TBMM Genel Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu, Anayasa Mahkemesi ve Sayıştay’da görüşülen 2021 bütçelerinde CHP’li milletvekilleri söz aldı.

CHP’NİN TANALI AK PARTİ 3’ÜN İSİMLERİ AÇIKLADI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, askerlik hizmetini ödeyen milletvekili olup olmadığına ilişkin yazılı soruya yazılı yanıtta, askerlik hizmetini ödeyen milletvekilinin hem maaşını aldığı hem de sigortasının kendisi tarafından ödendiği belirtildi. Parlamento.

Tanal, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel’in bedelli askerlik yaptıklarını belirtti.

“Askerlik borcu paralı askerde dahi yapılamazken milletvekili arkadaşlarımız askere gidiyor, sigortaları Meclis tarafından ödeniyor, maaşlarını Parlamento ödüyor. Meclis Başkan Yardımcısına başvuruyorum; Yapmazsan, senin hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bu milletvekillerinin 21 günlük askerlik hizmet ücretini, Meclis tarafından verilen maaşı ödemeli ve Milli Savunma Bakanlığı hesabına yatırmalısınız. Bu maaşın peşinden gideceğim. “

AK PARTİ’DEN YANIT: TSKGV’YE BAĞIŞLANAN SATIŞ

Zorbalık gerekçesiyle konuşan AK Parti Grup Başkan Yardımcısı Mehmet Muş, Tanal’ın bahsettiği üç milletvekilinin maaşlarını Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağışladığını ve makbuzların da ellerinde olduğunu söyledi.

TANAL: BU BİR ASKERİ DEĞİL, BİR KAHRAMAN GİBİ

Bunun üzerine Tanal, “Sigortalı olmamalıydı. Böyle sahte bir asker kahraman olmaz. Milletvekili olacaksın, maaş alacaksın, sigortadan ödenecek. Nasıl maaş alacaksın? Bu babanın parası değil. Ödedi.

ÖZBOYACI TAZMİNAT’A YANIT VERDİ

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, alay gerekçesiyle yaptığı açıklamada, yasal hakkı olan ücretli askerlik hizmeti için başvurduğunu, ücretli askerlik süresince hak vermemesi için vakfa aylık maaş ödediğini söyledi Vakıf genel müdürü kendisini arayarak bu incelik için teşekkür etti.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de söz alarak Tanal’ın iddialarına yanıt verdi. Bilgiç, Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesine uygun bir düzenleme yapılmadığı için kimsenin üç genç arkadaşını suçlama hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Bilgiç, genç milletvekillerinin askerlik görevini milletvekillerinin sonuna bırakarak sorunun çözülebileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu