Güncel Haberler

Meclis’te 12 günlük bütçe maratonu

BÜTÇE’nin sunum konuşmasını Başkan Yardımcısı Fuat Oktay yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu da bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkarken, MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yerine Grup Başkan Yardımcıları Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül konuştu. Parlamento’da iki milletvekili ile temsil edilen TİP, bir grubun bulunduğu partilere bir saat süreyle konuşma hakkı veren bütçe müzakere takvimine itiraz etti. TİP Başkanı Erkan Baş’ın grubu olmayan partilere söz hakkı verilmesi yönündeki itirazı ile oturum başkanı Sentop, Başkanlık Divanı’nda alınan karar gereği bu talebi karşılayamayacağını söyledi. İYİ Parti Grubu Başkanı İsmail Tatlıoğlu, “Bütçe vizyonundan yoksun, belki de tarihte bilinen en düşük profilli bütçe” eleştirisine yön verdi. İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta da “Türkiye yoksulluk tuzağına girdi. Türkiye potansiyel bir büyüme geriledi, buna bütçede bir çözüm var mı?” Dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, polisin parti teşkilatına yönelik operasyonlarını eleştirerek, “Bunu yapanlar Kürt karşıtı politikalarınızdan cesaret alıyor” dedi. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, “Bunlar doğru değil, bu ülke ve parçası olduğumuz coğrafya için doğru strateji ve siyaset değil” diyerek bu açıklamalara itiraz etti.

BU NASIL BAŞLADI

2021 bütçesi tanıtım konuşmaları başlamadan önce Kavaslar, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşma metnini salonda milletvekillerine dağıttı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin temsilcilerinin alkışlarıyla salona girdi. Kılıçdaroğlu el ele vererek milletvekillerini selamladı.

meclis'te 12 günlük bütçe maratonu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütçe maratonunda Genel Kurul’a gelen ilk parti lideri oldu. Bahçeli dakikalar önce parti kuyruğuna geldi ve bütçe görüşmelerini bekledi.

meclis'te 12 günlük bütçe maratonu

Milletvekilleri bütçe görüşmelerini maskeli bir şekilde izlerken bir kısmı da görüşmeleri sosyal medya hesaplarından aktardı.

BİR ÜRETİM İTTİFAKI

MHP Grup Başkan Yardımcısı Erkan Akçay partisi adına yaptığı konuşmada, “Performansa dayalı program bütçesi sayesinde kamu hizmetleri ile kaynak tahsisleri arasında güçlü bir bağ kurulacak ve toplumun beklentilerine ışık tutacaktır. Avrupa’da ölüm protokolleri imzalanmış yaşlı hastalar bulunurken, devletimiz her yaştan vatandaşını önemsiyor. Sosyal devlet anlayışı ile hastalarımıza ücretsiz teşhis, tedavi ve ikmal imkânı sunulmaktadır. Batılı ülkeler ve korsanlık peşinde olan Türkiye, çağrıya 180’den fazla ülkenin yardımıyla cevap verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi iki yılı başarıyla tamamladı. Yönetim sistemleri ve bu sistemleri taşıyan değerler gerçekler ve gerçeklerle inşa edilir. Bu bağlamda, Türkiye ile Türk milleti arasındaki cumhur ittifakı, ideal bir değer ve ortak payda bileşimi, ulusal uzlaşmanın zeminidir. Halk ittifakı ne bir seçim ittifakı ne de bir iktidar koalisyonu, öncelikle bir sistem ittifakı ve aynı zamanda bir inşaat ittifakıdır. “

OKTAY: YURTİÇİ AŞI NİSAN’DA HAZIR

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, COVID-19 salgını kapsamında ekonomiye destek için atılan adımların bu yıl 562 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Yerli aşının Nisan ayında hazır olacağını belirten Oktay, bütçe konuşmasında şu mesajları verdi:

“Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 ile rekor büyüme kaydetti. 2020 yılını pozitif bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. 2021 yılında istihdamın 1 milyon 598 bin kişi artması ve işsizlik oranının düşmesi bekleniyor. 2020’ye göre yüzde 12,9.

meclis'te 12 günlük bütçe maratonu

KOVİDLE 562 MİLYAR MÜCADELE: Kasım 2020 itibarıyla COVID-19 salgını kapsamında ekonomiyi desteklemek için atılan adımların büyüklüğü 562 milyar liraya ulaştı.

YATIRIMLARIN YÜZDE 10’U TOPRAK MODELİDİR: AK Parti hükümetleri döneminde tamamlanan kamu yatırımlarının yaklaşık yüzde 10’u Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) modeliyle uygulandı. (İstanbul Havalimanı) 2020 yılında yaşanan salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yurt dışı ve yurt içi hava yolculukları azalırken, ortalama yıllık kira bedelinin çok altında bir teminat ödemesi veya mahsup gündeme gelebilir.

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, muhalefetin bütçeye yönelik eleştirilerine yanıt verirken şunları söyledi:

HUKUKİ REFORMUN DETAYLARI: Yatırım ortamı, mülkiyet hakları, sözleşme özgürlüğü gibi konularda adalet sistemine ilişkin yeni politikalar belirlenecektir. Toplumun tüm kesimlerinin yaklaşımlarının dikkate alındığı yeni bir reform süreci başlattık. Önümüzdeki aylarda, öngörülebilir, kolay erişilebilir, hızlı ve etkili hukuk sisteminin güçlendirilmesi yönünde yeni adımlar atacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu