Güncel Haberler

Meclis kürsüsünde 14 sıcak saat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın verileri ve şehir hastaneleri ile ilgili eleştirilere cevap vermekten gelecek dönem için aşı takvimi ve adımları açıklama fırsatı bulamadı. Pandemi politikası ile ilgili eleştirilere sakince yanıt veren Koca, e-nabız sistemi ve COVID-19 test kitleri ile ilgili iddialara karşı faturaları gösterdi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in iddialarında çelişki olduğunu anlatan Koca, milletvekilinin ısrar etmesi üzerine onu kınadı.

Doğru konuşun. Biraz sinirleneceksiniz ”diyen Koca, kürsüden gelen cevaplara geçmeden önce CHP Emiri’ne atıfta bulunarak,“ Özellikle burada görmek istiyorum. “Eğer buradaysa, gözlerinizi ve yüzünüzü görmek istiyorum.” Emir bir süre harekete geçince “Buradayım” diyen Koca, “Tek başına koşma bekle” diye seslendi. Koca sözlerine şöyle devam etti:

NEDEN TEŞEKKÜRLER?

Sana bunların hepsini söyledim. Herkese söyledim, herkes duydu. Hiç utanma! 12 kit üretildiği döneme geldik ve 6 firmaya girdik. Bu altı şirkete girdiğinizde fiyatın ne kadar düştüğünü biliyor musunuz? 9,8 liraya. Firmayı aradım ve ‘Baştan satın alınan 1,7 milyon kitin fiyatını 9,8 liraya düşüreceksin’ dedim. Sonrasında 9,8 liraya çıkarmak halkın mantığına uygun mu? Bunu ben yaptım. 2015’ten sonra e-nabız kuruldu, 1 kuruş veya 1 lira fatura kesilmesi mümkün değil. Bu noktada hala tartışmanız doğru mu? Vatandaşlarımıza neden doğru bilgi vermiyoruz? Şimdiye kadar 20 milyon kit satın alındı. Normalde kitlere 1 milyar 750 milyon lira ödenmesi gerekiyor, 250 milyon yani 1.5 milyar vatandaşımız bundan faydalandı. Neden mutlu değilsin Neden teşekkür etmiyorsun Ona teşekkür etmesini ve iddiasından vazgeçmesini bekliyordum. “Koç’un diğer açıklamaları şöyle:

* ÇİN AŞISI: Çocukluğumuzdan günümüze kadar yapılan geleneksel inaktif virüs aşısı. Lojistik tesislerimiz ve yaygın uygulama altyapımız bu tür aşıların depolanması ve dağıtımı için hazırdır.

* GRİP AŞISI: Bugüne kadar toplam 2 milyon 300 bin doz alındı, 1 milyon 36 bin doz kullanıldı. Sağlık çalışanlarımıza 600 bin yapıldı, grip aşısı hala yapılıyor. Şimdiye kadar Türkiye’de gripten daha görülmedi. Vatandaşlarımızı bu konuda endişelendirmememiz gerektiğini düşünüyorum.

* Kaybettiğimiz Ustalarım: Yaklaşık 130 bin sağlık çalışanı enfekte oldu, 216 sağlık çalışanını kaybettik. Bunlardan 10 tanesi doktorum veya dönem arkadaşım.

BRAVO KAYDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP grubu ile girdiği tartışmada, cumhuriyet ittifakında en çok “Bravo” alkış ve alkış aldı. Soylu dört kez podyuma çıktı. Tutanakta yer alan kayıtlara göre Soylu’nun sözleri, AK Parti ve MHP’lilerin sürekli alkışları ve “Bravo” sesleri ile yaklaşık 20 kez yarıda kesildi. HDP sözcüsü konuşurken, Soylu yerine “Kürt düşmanısın” cevabını verdi. HDP Grup Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “İçişleri Bakanı burada tutamaz” diye seslendi. HDP’den en çok tepkiyi alan ve AK Parti-MHP saflarında alkışlanan Soylu’nun mesajları şöyle:

* Sen Kürt düşmanısın! Sen insanlığın düşmanısın!

* Bak, beni kızdırma! PKK terör örgütü köylere gitti, kocalarını evden çıkardı, kadınlara tecavüz etti. Alçaklar, alçaklar, alçaklar! Bak, beni konuşturma.

* Kırklar Dağı hesabını ver, her şeye hazırız.

* Hakkari’miz bugün bayramlar kenti oldu. Hakkari’de anjiyo merkezi açıldı. Umarım Degik ve Yüksekova’da yeni hastaneler sona erer. Ohhh, madeni paralar PKK’ya gitmiyor, ulusa gidiyor, oh, oh!

* Bunlar emekçi, utanmıyorsun, değil mi? Teriyle para kazanmak isteyen 28 sivil şehit arasında Kürtler, Aleviler, aralarında bizim halkımız da var. Hem Kürtler hem de Aleviler bu ülkenin çimentosu, çimentosu ve çimentosu.

* Bunu görüyor musun? Çocuk teröristler 14 yaşında, 15 yaşında. Bu çocukların hesabını sen yapacaksın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu